Pokuty rovnou strhávají řidičům z bankovního účtu: Tato zařízení nás sledují, nedá se proti tomu ubránit. A komu tím prospějete, co?

Jak moc je reálné, aby stát pokuty strhával automaticky řidičům z účtu v bance a připisoval trestné body? Snadnější, než by se mohlo zdát.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V úvodu je třeba říct, že jde o fikci, o můj názor na danou věc, ovšem ne zcela odtrženou od reality, jak by se mohlo zdát. Tvrdím, že je otázkou času, než se stane skutečností to, co jsem naznačil v nadpisu. Už teď je zřejmé jedno. Mýtné brány se stávají klíčovým bodem pro sledování dodržování povinností řidičů. Ne, nejde zatím o rychlost, ale o platby povinného ručení a zaplacení dálničních známek.

Technologie existuje, je jen otázkou času, než začne fungovat

Technicky je snadné, že policie může sledovat prostřednictvím systému mýtných bran, zda má vozidlo sjednáno platné povinné ručení. Pokud je zjištěno, že vozidlo nemá zaplacené povinné ručení, může to vést k udělení pokuty. Zatím ne tak, že by to rovnou někdo nějak strhával řidiči z konta. Ale stačí, když hlídka vyjede za hříšníkem, zastaví a pokutuje ho. Otázka několika minut. Policisté mohou prostřednictvím mýtných bran rovněž sledovat, zda má vozidlo platnou dálniční známku.

iZdroj fotografie: ŘSD

Pokud policie zaznamená vozidlo projíždějící mýtnou branou bez platné dálniční známky, může být řidičovi udělena pokuta. Opět stejný postup, hlídka vyjede, zastaví řidiče auta a pokutuje ho. Moderní systémy na mýtných branách jsou totiž vybaveny technologií pro automatické čtení registračních značek vozidel. To umožňuje policii snadno identifikovat vozidla, která nejsou v souladu s povinnými požadavky.

Česká policie dostane 38 nových stíhacích vozidel, pod kapotou budou mít 280 koní

Mýtné brány mohou teoreticky měřit i rychlost. Je to opět velice jednouché, jde o princip podobný průjezdnému radaru. Auto je zachyceno na místě A, pak na dalším místě a je vypočtena pomocí času a vzdálenosti jeho průměrná rychlost. Tohle naštěstí zatím nefunguje. Ale podle mého názoru to fungovat bude. Určitě, za pár let. A za další čas se stane skutečností to, co známe jen ze sci-fi filmů. Totiž automatické udělování pokut.

Demolition man je film, který před lety ukázal současnost

Bude to probíhat tak, že řidič pojede po dálnici. Tam ho změří mýtné brány, že jede rychle. Policie se nebude obtěžovat vyjíždět, ale systém kamer zjistí totožnost řidiče. Pozor, tato technologie už teď funguje, tuším, že ji dokonce vymysleli Češi. Identifikovanému řidiči budou automaticky přičteny body na kartu řidiče a z bankovního účtu mu stát strhne patřičnou pokutu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud nebude mít člověk dost peněz na kontě, půjde rovnou do exekuce. Snadné jako facka. Dejte na mne, i když já tak nějak doufám, že se tohoto už dožiju jen jako stařík, kterého budou vozit na místě spolujezdce. Bohužel se naplňuje to, co nám ukázal kritickým pohledem Sly Stallone ve filmu Demolition man. Automaticky strhávané pokuty za „vše, co je špatné“, od hamburgeru přes sůl po auta se spalovacími motory.

Jak by se vám líbily automatické pokuty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články