Policejní drony využity i na kontrolu přechodů pro chodce. Jsou lepší než hlídka

                   

I policie začíná využívat moderní techniku. Mezi ni patří třeba drony, které jsou využívané při různých pátracích, nebo monitorovacích akcích. Jistě si také vzpomenete na letní zprávu, která se týkala jejich využití k tomu, že byli odhaleni dva trampové. Za toto sklidila policie celkem velkou kritiku. Jsou však i jiné možnosti, jak se dá dron využít. A to mnohem smysluplnější.

V Polsku se kontrolují přechody pro chodce

Dobrým příkladem může být polská policie, která drony také vlastní, ale která je využívá podstatně smysluplněji než k tomu, aby chytala někoho, kdo v lese přespí pod širákem. Polská policie je kromě jiného používá k monitorování přechodů pro chodce. První takové jejich využití proběhlo dokonce už v roce 2016 v Katovicích. Zde šlo zatím jenom o zkušební fázi.

Budou se používat pravidelně

V současné době bude v Polsku nasazení dronů na kontrolu přechodů pro chodce v podstatě pravidelné, jelikož se plánuje, že kontroly by měly na vytipovaných přechodech pro chodce probíhat minimálně jednou týdně. Princip takové kontroly je celkem jasná. Policista vzdáleně monitoruje přechod a pokud vůz nedá přednost chodci, ihned hlásí jeho registrační značku vysílačkou. Následně je řidič automobilu pokutován.

Efektivnější než běžná hlídka

Monitoring přechodů pomocí dronů si polská policie pochvaluje, jelikož jde o efektivnější možnost monitoringu než v případě běžné hlídky. Řidiči netuší, že jsou kontrolováni, a tak se chovají způsobem, který je jim běžný. Pokud by v blízkosti přechodu stál uniformovaný policista, snaží se jezdit podle předpisů. Když si naopak myslí že je nikdo nesleduje, jedou tak jak jsou zvyklí. To často zahrnuje situace, kdy nejenom nedají přednost chodci na přechodech, ale i situace, kdy je dokonce ohrozí.

Pokud jde o českou policii, tak zatím žádné informace o oficiálním nasazení tímto způsobem nezveřejnila. Polské využití však pro ni může být zajímavou inspirací jak pro další smysluplné využití strojů, tak i pro další zvýšení bezpečnosti na našich silnicích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články