Policie je zastavila za rychlou jízdu. Místo pokuty museli absolvovat kurz první pomoci

                   

Se zajímavou dopravně – bezpečnostní akcí přišla polská policie. Ta se chtěla zaměřit nejenom na měření rychlostí, ale i na sovětu v oblasti poskytnutí první pomoci. Tato zajímavá akce proběhla v okolí města Przemyśl a nutno říci, že mezi řidiči vyvolala zajímavé reakce.

Policie zastavovala hříšníky

Byla to dopravní akce jako každá jiná. Jedna hlídka měřila rychlost a druhá zastavovala řidiče, kteří ji porušili. A nebylo jich zrovna málo. K překvapení zastavovaných řidičů jim policie nabídla možnost výběru trestu. Ten první byl klasický – bloková pokuta nebo správní řízení za překročení rychlosti. A trest druhý? Kurz první pomoci, který neukázněný řidič absolvuje přímo na místě, kde vzniklo mobilní stanoviště záchranářů. Je jasné, jakou volbu většina řidičů volila.

Bezpečnostní akce přinesla pozitivní ohlasy

Mnoho zastavených řidičů možnost absolvovat kurz rozhodně nehodnotila jako „zašívárnu“, díky které se mohou vyhnout pokutě. Mnoho z nich se přesvědčilo o tom, že v oblasti první pomoci má určité mezery. Navíc se jim takový zážitek vryje do paměti více, než když dostanou blokovou pokutu a pokračují v jízdě.

Bezpečnostní akce má pozitivní ohlas i mezi veřejností, stejně jako v rámci policejního ředitelství. Jenom ukazuje, že policie zde není pouze na to, aby vybírala pokuty, ale má hříšníky určitým způsobem napravovat. Když už nic jiného, tak ten, co rychlost překračuje může být i osobou, která u případné nehody poskytne téměř profesionální pomoc a zachrání životy. Jednoduchý princip „něco za něco“.

 Alternativní přístup je známý i z ČR

Podobná alternativní bezpečnostní akce probíhala před lety také u nás. Zde nebyl alternativním trestem kurz první pomoci, ale dárek od dětí, kteří byli na stanovišti s policií. Ta měřila rychlost řidičů v obcích. A zastavovala téměř každého. Kdo jel podle předpisů, dostal od dítěte jablko. Kdo rychlost překročil, dostala citron. I tato zajímavá odměna může mnohé motivovat k tomu, aby jezdili, jak se má.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články