Polsko má první vyhrazené pruhy určené pro majitele elektromobilů

                   

Vyhrazené pruhy z velkých měst jistě znáte. Najdete je například v Praze a jsou vyhrazené primárně pro vozidla MHD a dále samozřejmě pro vozidla IZS, nebo pro vozidla taxi. V Polsku se aktuálně objevily první vyhrazené pruhy, které jsou určené majitelům s ekologickým pohonem. Tedy majitelům elektromobilů.

Možnost jednoduššího projetí městem

Majitelé elektromobilů mohou jásat, jelikož to pro ně znamená jistotu rychlejšího a hlavně pohodlnějšího projetí městem. Konkrétně se jedná o město Lodž, kde se vyhrazené pruhy pro elektromobily objevily jako první. Jde o jasný signál podpory elektromobility, kdy majitelé elektrických vozidel získávají výhodu. A ti kteří elektrické auto nemají získávají motivaci pro jeho pořízení. A možnost bezpečně a legálně objet kolony vytvořené během dopravní špičky už lze považovat za motivaci více než dobrou.

Označení zkratkou EV

Aby bylo zcela jasné, jaká vozidla do vyhrazeného pruhu mohou, je doplněný také vodorovným značením s jasným nápisem EV a také s jasným obrázkem vozu, ze kterého vede kabel s elektrickou koncovkou. Tento piktogram spolu s nápisem bude jasný každému. Doplňkem jsou samozřejmě i svislé značky, které vodorovné značení doplňují.

Další města mají přibývat

Lodž je prvním městem, kde v Polsku najdete vyhrazené pruhy určené elektromobilům. Dá se však očekávat, že další města budou přibývat. Podpora elektromobility je celkem aktuální téma hlavně ve městech. Důvodem proč jsou tyto vozy zvýhodňovány jsou samozřejmě nulové aktuální emise a tedy i výrazně nižší znečištění samotných měst. Hlavně potom center. Možnost projet celé město bez komplikací má zájemce motivovat k nákupu. Samotné město Lodž které je v tomto průkopníkem věří tomu, že v roce 2025 budou po jeho silnicích jezdit elektromobily z celých 30 procent. Počkejme si pár let, zda se tomu skutečně přiblíží, nebo nikoliv.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?