Polsko zavádí řidičák v mobilu. Dostupný bude v lednu

                   

Není to tak dávno kdy u nás byly řidičské průkazy v podobě velké karty, která se následně zmenšila na velikost kreditky. Polsko je v tomto směru podstatně dále, jelikož přichází s řidičáky které bude možné mít v mobilu. To má mnohým hlavně mladým řidičům výrazně usnadnit život, jelikož budou mít ve své peněžence o kartu méně.

Řidičský průkaz v mobilu bude k dispozici na začátku roku 2020

Změny legislativy se v Polsku postupně připravovaly a první informace hovořily o tom, že řidičský průkaz v mobilu bude dostupný zhruba v prvním čtvrtletí roku 2020. Tento termín se nyní změnil. Neprodloužil se jak je zvykem u nás, ale zkrátil se. Zájemci mohou nahrát svůj řidičák do telefonu již v lednu příštího roku. tedy za pár měsíců.

Součástí konkrétní aplikace

Řidičský průkaz si nejde jenom tak vyfotit, nebo ho nahrát do různých aplikací které slouží například pro správu různých slevových karet. Kdo bude chtít této novinky využívat, ten si bude muset stáhnout také konkrétní aplikaci. Ta nese označení mPojazd a je součástí již existujícího balíčku mObywat. V dané aplikaci tak lze mít nejenom řidičský průkaz jako takový, ale i osvědčení o registraci vozidla, stejně jako potvrzení o sjednaném pojištění odpovědnosti. Tedy v podstatě všechny doklady, které musí řidič předkládat v rámci kontroly.

Čeká se na změnu zákonů

Důvodem proč bude možnost mít řidičák v mobilu dostupná až v lednu příštího roku je to, že zatím nebyla schválena změna legislativy. Z technického hlediska je vše v pořádku, vyřešeno a připraveno. Jelikož však policie musí postupovat podle zákonů, musí se ještě počkat na jejich změnu. Až potom bude legální řidičský průkaz a další doklady v mobilu mít a až potom je bude policie standardně akceptovat.

Jak je na tom Česká republika?

Je vidět že Polsko je v tomto směru o pořádku kus dále než jsme na tom v České republice. Zde se o něčem podobném ani nezačalo uvažovat, natož jednat. U nás máme zatím za sebou projekt eObčanky která se zatím ukázala jako ne úplně povedená volba, jelikož bez čtečky je konkrétní osobě v podstatě k ničemu. Že by se snad mohl nějaký doklad nahrát přímo do mobilního telefonu v určité aplikaci je zatím hudba budoucnosti. A vzhledem k tomu jak u nás vše trvá nelze ani očekávat nějaké rychlé zavedení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub