Povinné ručení bude povinné i pro elektrokoloběžky. Začnou velké změny platit už od nového roku?

Pojištění z odpovědnosti provozu motorového vozidla bude od nového roku mimo jiné zahrnovat elektrokoloběžky nebo zahradní traktůrky. Za co všechno ještě si řidiči připlatí?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak již proběhlo českými médii, brzy dojde ke změně zákona o pojištění z odpovědnosti z provozu, neboli tzv. „povinného ručení“. Jednou ze zásadních změn, obsažených v novém zákoně je rozšíření okruhu vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti. Vozidlem se nyní nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h. Pojistíte si tedy nově některé modely elektrokoloběžky, stejně jako třeba zahradní traktůrek. A od kdy? Pojďme se na to podívat společně.

Koloběžky s motorem ano, kola s motorem ne

Nejprve ještě malé upřesnění výše uvedené definice vozidla: Údaj o maximální konstrukční rychlosti 25 km/h se snižuje na 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg. Jinými slovy, pojištění se vyhne malým, skládacím elektrokoloběžkám včetně těch s logem výrobce mobilních telefonů, kterých je speciálně v Čechách poměrně dosti. Tento (a podobné typy) mají totiž rychlost omezenu na 25 km/h, současně nejsou těžší než 25 kilogramů. Pro jiné, těžší a výkonnější typy se však pojištění stane povinným.

iZdroj fotografie: Phillip Pessar / Creative Commons / CC-BY-SA

Nově budou do pojištění spadat také přípojná vozidla. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se nově považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Krom koloběžek jde tedy také třeba o zahradní traktůrky. Elektrokola jsou z pojištění vyloučena, neb u nich není motor hlavním zdrojem pohybu (tím jsou stále pedály a motor slouží jen jako pomocný zdroj). Kdo však máte elektrokoloběžku spadající do uvedené kategorie, bude se vás týkat změna a povinnost platit na vaše motorové vozidlo pojištění.

Na elektrické koloběžce svištěl rychlostí 100 km/h. Předjíždění řidiči nechápali, jak je to možné. Máme záznam z kamery

Nově platí provozovatel, nikoli majitel (jako dosud)

Další změnou v novém systému zákonného pojištění je změna samotného plátce pojistky. Nyní je povinnost na majiteli vozidla, nově se tato přenáší na provozovatele vozidla. U většiny aut je to stejná osoba, ale např. u leasingu je majitelem leasingová společnost a provozovatelem nájemce. A navíc: pokutu za nepojištěné vozidlo dosud platil majitel, nově ji bude platit provozovatel. Uleví se pravděpodobně všem pronajímatelům, jakkoli by to měli být z logiky věci oni, kdo by měli pojistku především ohlídat.

Z hospody jel na elektrokoloběžce pod vlivem. Policie mu dala pokutu ve výši 36 tisíc Kč. Odvolal se a dostal 55x tolik

Krom elektrokoloběžek, Segway dvoukolek nebo zahradních traktůrků (a přípojných vozidel) se povinnost pojistit vztahuje také například na golfové vozíky. Zákon vstupuje v platnost 23. prosince 2023, tedy ještě v tomto roce, nejvěší nápor se pochopitelně očekává začátkem nového roku 2024. Osobně si troufám tipnout, že největší „zlo“ nadělá vyjmutí elektrokol z celého systému registrace a pojištění. Jak to vidíte vy? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem, děkujeme!

Souhlasíte s pojištěním elektrokoloběžek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články