Pozor na nebezpečné pneumatiky. Pozorně si ty své prohlédněte a případně obratem vyměňte

Většina lidí bohužel stále nevěnuje dostatečnou pozornost pneumatikám, které mají na svém autě. To se jim však může vymstít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejeden motorista rád ušetří nějakou korunu při nákupu pneumatik pro své auto. Nabízí se tak prodej z druhé ruky. Při koupi již použité pneumatiky si však dejte pozor, odkud pochází. Prodejci ojetých gum často prodávají pneumatiky odstraněné z vozidla, které havarovalo. Takové kusy mívají poškozenou vnitřní strukturu, což lze považovat za poměrně velkou závadu. Při vyšší námaze totiž mohou i explodovat, což určitě není příjemný zážitek.

Požíváte takové pneumatiky? Rychle je vyměňte!

Nelze říci, že jsou všechny použité pneumatiky zakoupené online nebo z bazaru špatné. Rozhodně je však mnohem lepší kupovat nové než riskovat, že během jízdy dojde k jejich roztržení. Navíc na ně máte záruku, a nejezdíte-li denně, mohou při správném skladování sloužit i více let. Kromě zteřelosti je při nákupu použitých pneumatik i možnost, že se pneumatika během svého provozu poškodila uvnitř.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pneumatice, která má narušenou vnitřní strukturu, hrozí protrhnutím a představuje vysoké riziko smyku a vážné nehody. Největším problémem je, že vnitřní strukturu pneumatiky bohužel nelze zkontrolovat pouhým okem. Jediné, na co se můžete pečlivě podívat, je jejich vnější část. Ale ani z té nejde vyčíst, zda-li se pneumatika někde ve své vnitřní části nějak nepoškodila.

Pozor na stáři pneumatiky

Kterých pneumatik byste se měli zbavit co nejdříve? Určitě těch, jejichž stáří čítá více než pět let. Toto označení (datum výroby pneumatiky) najdete na bočnici pneumatiky s označením DOT. Za tím následují 4 čísla, kde první dvě značí číslo týdne výroby (01-53 týden), poslední dvě pak udávají rok výroby. Se stářím pneumatiky klesá bezpečnost jízdy, což poznáte obzvláště na mokré vozovce. Auto je v takovém případě hůře ovladatelné a prodlužuje se jeho brzdná dráha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Se starými a ojetými pneumatikami se také vystavujete vyššímu riziku smyku a aquaplaningu (u výrazně sjetých pneumatik) a celkově horšímu jízdnímu projevu. Právě kvůli těmto vlastnostem byste se měli vyvarovat nákupu ojetých pneumatik. Nikdy totiž nevíte, jak dlouho mohly netknutě ležet a jakým způsobem byly skladovány.

Sjeté pneumatiky nejsou ideální

Rovněž nedoporučujeme používat pneumatiky s desénem menším než 4 mm. Na takových pneumatikách je velmi snadné dostat smyk a havarovat. Nebezpečné jsou také pneumatiky se spálenou gumou. Gumy s tzv. boulemi na okraji taktéž nejsou vhodné pro bezpečné použití. Naruší totiž geometrii vozidla a auto se může jednoduše stát neovladatelným. Takovou vadu nelze opravit a zbývá už jen pneumatiku vyhodit a koupit novou.

Zdroj: AutoCar, CarMechanics, MotorTrend

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články