Úředníci „naplavení“ na magistrát využili situaci a začali omezovat vjezd do centra metropole. Opravdu si necháme z Prahy udělat druhé Brno?

Situace kolem vysoké vody obratně využili úředníci pražského magistrátu k omezení vjezdu. Dočkáme se stejného konce jako v Brně, kde už je vjezd do centra výrazně omezen?

i Zdroj fotografie: Úřad městské části Praha 1
                   

Situace kolem využívání pražských náplavek kulminuje podobně, jako kulminuje voda v době povodní. Řidičům sice už dávno žádné nebezpečí nehrozí, magistrát si však je i jejich auta vzal tak trochu jako rukojmí a přístupy k vodě jsou pro ně zapovězeny. Jinými slovy, tak trochu to vypadá, jako by město obratně využilo situace s velkou vodou a vykázalo auta z náplavek. Inspirovala se Praha v tomto případě opravdu Brnem? Pojďme se na to podívat společně.

Cyklisté a chodci bez problémů. Ostatní: kontrola Městské policie

Praha stále sleduje situaci kolem povodní. Magistrát hlavního města Prahy (MHMP) nakonec vydal rozhodnutí, že Dvořákovo a Hořejší nábřeží mohou být opět přístupné veřejnosti. Nicméně pro automobilovou dopravu s výjimkou zásobování ve stanovených hodinách (8:00 až 10:00 hodin) nebude povolen vjezd. Praha také naléhavě vyzývá veřejnost, aby byla opatrná a obezřetná při průchodu otevřenými náplavkami. Všechna další opatření zůstávají v platnosti.

iZdroj fotografie: MHMP

Praha také umožnila veřejnosti vstup a vjezd cyklistů na Dvořákovo a Hořejší nábřeží. Nicméně, tato náplavka a všechny ostatní na Praze 1, 2 a 5 zůstávají nadále uzavřené pro automobily. Jelikož na těchto náplavkách budou provozovny jako obchody a restaurace otevřené, bude zde výjimka pro vjezd zásobování v čase od 8:00 do 10:00 hodin. Avšak tato vozidla se zde budou moci zdržovat pouze po nezbytně nutnou dobu. Městští strážníci budou nadále monitorovat dodržování těchto opatření.

Primátor Svoboda: Dbejte hlavně opatrnosti

Hlavní město zároveň vyzývá veřejnost k opatrnosti při návštěvách Dvořákova a Hořejšího nábřeží a doporučuje co nejvyšší možnou obezřetnost. Zároveň upozorňuje návštěvníky, aby se nepřibližovali k hraně říčního koryta Vltavy. „Dbáme na bezpečnost Pražanů a zachováváme obezřetnost. Jelikož ale povodňové nebezpečí opadává, snažíme se postupně vracet na náplavky běžný život. Dnes přijatá opatření považuji za rozumný kompromis,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Zákaz vjezdu do Prahy byl zaveden a obratem zrušen: Pozor ale, prý stále platí a pokuty hrozí. Tak jak to tedy je?

iZdroj fotografie: MHMP

Platná opatření jsou preventivní a budou trvat až do jejich odvolání. Praha bude nadále sledovat a vyhodnocovat situaci. Hladiny Vltavy a dalších důležitých toků by však již neměly stoupat. Povodňový orgán hlavního města Prahy také varuje před stále vysokým průtokem Vltavy a vyzývá všechny subjekty působící na vodním toku, aby dodržovaly povodňové plány a své provozní předpisy a byly velmi opatrné. To se týká například půjčoven loděk, šlapadel, staveb na vodním toku a podobně.

Bude z Prahy časem druhé Brno?

Můžeme tedy jen doufat, že dočasný zákaz se tiše „nepřeklopí” do zákazu trvalého, podobně jako v Brně. Kde je již vjezd do centra velmi omezen. Pro vjezd do historického centra Brna je totiž nutné mít vyřízené platné vjezdové oprávnění. Bez tohoto oprávnění není možné do centrální oblasti vjet, jedinou výjimkou je podoblast Veselá, která je volně průjezdná. Když se přitom podíváme na podmínky, které Brno stanovilo pro rezidenty, není získání vjezdového oprávnění opravdu snadnou záležitostí:

Co je nutné doložit pro povolení k vjezdu do centra Brna

  • Vyplněný formulář žádosti o zřízení osobních stránek uživatele nebo vyplněný formulář žádosti o zřízení osobních stránek uživatele pro firmy a podnikatele.
  • Prokázání právního vztahu k místu a právního vztahu k vozidlu, a to:

Rezident

  • občan ČR: prokázání trvalého pobytu;
  • cizinci ze zemí EU: cestovní doklad a jeden z dokladů (průkaz o povolení k trvalému pobytu nebo potvrzení o přechodném pobytu);
  • cizinci ze zemí mimo EU: cestovní doklad a průkaz o povolení k pobytu vydaný cizinci s povoleným trvalým pobytem, dlouhodobým pobytem, vízy nad 90 dní nebo uděleným azylem;
  • prokázání vlastnictví nemovitosti v rezidentní oblasti: občanský průkaz či cestovní doklad a výpis z katastru nemovitostí;
  • prokázání právního vztahu k vozidlu;
  • občanský průkaz a v případě osoby pověřené plná moc k zastupování.

Zdroj: brno.cz

Od října platí nová pravidla pro vjezdy do měst: Nastaly změny pro majitele spalovacích motorů. Lži s emisemi vyšly najevo

Jak to vidíte vy? Opravdu má Praha našlápnuto k tomu, aby se stala druhým Brnem, co se zákazů vjezdu týče? Dejte nám váš názor vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Myslíte, že by dopravě zákaz vjezdu do centra Prahy pomohl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články