Předjíždění, za které by měl přijít kamioňák o řidičák na doživotí. Video je důkazem absolutně šíleného chování

Co měl kamioňák v plánu, je zřejmé, byl to pokus o předjetí. Namísto toho se situaci jen tak tak nezměnila v obrovskou tragédii.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ohledně předjíždění kamionů toho byl napsáno už hodně. Vzájemné předjíždění tahačů s návěsy je na denním pořádku na všech dálnicích po celém světě. A stejně tak jsou všude kamioňáci trnem v oku řidičů osobních aut, kteří by chtěli jezdit rychleji. Táhnoucí se konvoje nákladních aut je zpomalují. Z nervozity velmi často vznikají třenice a situace, které nejsou bezpečné.

Kamion má určenou rychlost. A víc nepojede

Kamion je mnohonásobně těžší než osobní auto, jeho hybnost se dokáže změnit při kolizi v destruktivní sílu. Bohužel v případě autonehody s kamionem se tak většinou jedná o kontakt fatální následky. Rozjetý kamion snadno prorazí středová vozidla a přejede do protisměru. Mimo dálnice, na silnicích nižší třídy, jsou pak dopady nepatřičného jednání tiráků ještě závaznější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na práci řidičů nákladních aut nelze nahlížet pouze optikou motoristy v osobním voze, to by nebylo objektivní. Kamion nesmí jet rychleji, než je jeho schválená rychlost. Tu udává zelená tabulka. Pokud je stroj s návěsem označen samolepkou s číslicí 80, tak čekat, že pojede 130 km/h, by bylo zbytečné. Nepojede, a pokud ano tak tím porušuje předpisy a riskuje pokutu v nemalé výši.

Řidiči osobních aut kamioňáky nechápo, a odsuzují

Neznamená to však, že se řidič s takto označeným TIRákem nepokusí předjet jiný náklaďák se stejným rychlostním povolením. Pokusí. A bude to trvat dlouho. Kamion ani leckdy nemůže jet rychleji z provozních důvodů, když je naložen těžkým nákladem. Pak je předjíždění jiného nákladního vozu záležitostí na skutečně dlouhou dobu a nekonečné kilometry. Kamioňák ví, že když zpomalí, už své auto nerozjede.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tudíž předjíždí k nelibosti osobáků a „blokuje“ ostatní řidiče. Je ovšem rozdíl, jestli předjížděcí manévr probíhá na dálnici, kde pak tandem TIRů „pouze“ zacloní oba pruhy. Anebo když se řidič kamionu rozhodne, že předjede jiný návěs na státní silnici. Na videu je předjížděcí manévr jak z hororu. Záznam ukazuje řidiče osobních auta, který jede za kamionem rychlostí 70 km/h.

Kamion jde do protisměru, bez ohledu na protijedoucí auta

Následně v levém jízdním pruhu předjíždí řidič kamionu jedoucí za osobním autem. Zdálo by se, že řidič kamionu dokončí manévr a „uklidí se“ před kamion vpředu. Ale nestane se tak a souprava pokračuje dál, šílenec za volantem tahače pokračuje v předjíždění navzdory blížícím se osobním autům. Naštěstí silnice byla v místě potencionální kolize dost široká na to, aby řidiči vyjeli mimo a zabránili tragickému střetnutí. 

Zmiňovaný manévr je na videu v čase 8:28, ovšem už od začátku záznamu je to manévr za manévrem, kdy předjíždění je hlavní tématem. Ukazuje se, že řidiči předjíždět neumí a riskují. Nedívají se kolem sebe, ignorují zpětná zrcátka, nereflektují na ostatní řidiče. Co je tragické, že popírají pud sebezáchovy a totálně neřeší bezpečnost. Podle toho to pak dopadá, že se plechy zmačkají jen v některých případech, je zázrakem.

Co říkáte na manévr řidiče kamionu?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články