Předjíždění na přechodech je zakázáno. Ale co souběžná jízda

                   

Že se na určitém místě nesmí předjíždět, poznáme hlavně podle svislé dopravní značky, nebo podle vodorovného dopravního značení v podobě plné čáry. Je ale ještě jedna situace, kdy platí zákaz předjíždění. A to v případě přechodu pro chodce. Zákon v tomto směru mluví jasně. Je však jedna situace, kdy řidiči nemají úplně jasno.

Co říká zákon?

Ten je v tomto případě celkem nekompromisní a říká, že předjíždění na přechodech pro chodce, ale i na přejezdu pro cyklisty, je zakázáno. A to nejenom na nich, ale i bezprostředně před nimi. Pokud tedy takové místo na silnici vidíte, předjíždění byste zahajovat neměli. A pokud jste již manévr začali, měl by být dokončen v dostatečné vzdálenosti před tím, než se k přechodu nebo k přejezdu pro cyklisty dostanete.

Mimo obec je to jasné

V případě přechodů mimo obec je celkem jasné, že jakékoliv předjetí pomaleji jedoucího vozidla není nic jiného, než předjetí. A nehraje roli to, zda se jedná o předjíždění na dvouproudé, nebo se jedná o předjíždění na čtyřproudé silnici. Pokud je na ní nakreslený přechod, tak bezprostředně před ním nebo na něm předjíždět prostě nemůžeme.

A jak je to v obci?

I tady může daný zákaz platit. Pokud jde o dvouproudou silnici, je opět jakékoliv předjetí pomalejšího vozidla, kdy musíme vybočit do protisměrného pruhu považováno za předjetí. Co ale v případě, kdy je v obci silnici čtyřproudá a naším směrem vedou dva pruhy? I tady je zakázáno předjíždět v místě, kde je přechod nebo přejezd pro cyklisty.

A co souběžná jízda?

Pokud je na víceproudé silnici volný pruh, nelze takovou jízdu považovat za souběžnou, a proto platí výše uvedené. Naopak když hustota zhoustne, mohou jet jednotlivé pruhy různě rychleji a v tu chvíli už mluvíme o souběžné jízdě. A jelikož ta pojem předjíždění jako takové v podstatě nezná, tak ani namalované přechody na silnici nehrají žádnou roli pro styl naší jízdy a pokračování v něm. Při souběžné jízdě totiž nepředjíždíme a tak i na samotném přechodu můžeme míjet auta v druhém pruhu zcela bez obav ze sankcí.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články