Šílenec v bílé dodávce to ve směru na Čimelice poslal přes plnou do protisměru. „Že tam jedou auta, no a co?“ Prostě chtěl předjíždět

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.
                   

Předjíždění je jeden z nejrizikovějších aspektů řízení motorového vozidla. Stačí si to jen představit. Silnice, po které jede automobil, často plný lidí, s hmotností odhadem 2 000 kg, rychlostí dejme tomu 130 km/h. Začne předjíždět. Zatímco se v protisměru blíží podobné vozidlo. Ono už samotná jízda po silnici je vlastně hodně nebezpečná. Jen pár decimetrů od sebe se v protisměru míjejí auta ve značné rychlosti.

Auta v protisměru, to je samo o sobě dost nebezpečné

Při předjíždění pak vyjíždějí automobily ze „svého“ pruhu a jedou dočasně v protisměru. A to je přesně ten problém. Pokud řidič neodhadne správně vzdálenost protijedoucího vozidla. Nebo ignoruje vůbec fakt, že by proti němu mohl někdo jet. Taková věc se stala panu Jiřímu. Ten nám svůj příběh vylíčil v e-mailu, který přišel do redakce 28. 12. 2023 a my jsme se jej rozhodli zveřejnit v plném rozsahu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.

„Jel jsem po silnici z Prahy na Strakonice,“ popisuje zážitek čtenář Jiří. „A v jednom úseku kousek před Čimelicemi jsem už zdálky ve zpětném zrcátku zaregistroval bílou dodávku Mercedes.“ Podle dalšího popisu jel řidič dodávky velmi rychle, předjížděl v místech, kde to nebylo bezpečné. „Jen jsem se modlil, ať nikoho nesestřelí,“ vzpomíná čtenář. „Když byl o dvě auta za námi, začal předjíždět,“ vypráví pan Jiří.

Drsná nehoda Uberu na videu: Profesionální řidič absolutně selhal, kamera točila i po bouračce

Dále popisuje, jak nebylo místo před ním, ale ani nikde jinde mezi dalšími auty vpředu. Nebylo to vhodné místo na předjíždění, ještě před zatáčkou. Řidič dodávky nakonec předjel a zařadil se pár aut před panem Jiřím. Omezil a ohrozil tím snad všechny kolem dokola„Jedno auto muselo jet až po krajnici, aby se tam ta dodávka vešla,“ vykresluje situaci Jiří. Za levotočivou zatáčkou se zvedá silnice do kopce.

Přes plnou, to je za body. Ale o ty nejde, hlavní je bezpečnost

„I tam začal blázen v dodávce předjíždět,“ říká Jiří. A to i přesto, že v protisměru jela auta. Předjížděl navíc přes plnou čáru. Nejenom to. Jel odbočovacím pruhem, který byl v protisměru připraven pro vozy zahýbající doleva. Pan Jiří se svěřil, že nechápal, co a proč člověk v dodávce dělá. Kdokoli z protisměru mohl přijet a začít odbočovat. Navíc auto prý při výjezdu do kopce nemělo dynamiku na to, aby onen riskantní manévr zvládlo alespoň rychle.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Naštěstí se nikomu nic nestalo, ale jen zázrakem. Bohužel na takové jednání není žádný lék. Dokud se něco nestane, bude takový bezohledný řidič dál ohrožovat sebe, ale hlavně ostatní. Policie, pokud není na místě, je bezmocná. Hulvát pak jezdí bez postihu, dokud neudělá nějaké neštěstí. Snad jen že občas policie lítá nad silnicemi vrtulníkem, nebo nově i drony. A takové hrubé porušování bezpečnosti si zaslouží pokutu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články