Přepis auta mezi příbuznými. Banalita, u které se vyplatí být pečlivý

Obdarování potomka či mladšího sourozence patří mezi poměrně obvyklé způsoby, jak mladého člověka vybavit vlastním automobilem. Je ovšem potřeba darovat s rozvahou.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Darovat auto potomkovi k narozeninám jako odměnu za ukončení studia nebo třeba jen tak pro radost je pro spoustu rodičů ideální způsob, jak ocenit mládežníka a pomoci mu na jeho cestě k samostatnosti. Jaká jsou ale úskalí? Liší se převod na příbuzného od převodu na úplně cizí osobu? Jelikož jde o převod poměrně hodnotné věci, je potřeba být vždy obezřetný a seznámit se s právní úpravou. Nic složitého to ale v důsledku není.

Zákonné podmínky darování automobilu

Pokud se rozhodnete převést svůj automobil na člena rodiny, zřejmě vás překvapí, že soukromé právo v zásadě nebere na příbuzenský vztah žádný ohled. Podle občanského zákoníku jednoduše dojde k převodu vlastnického práva k movité věci. Darování upravuje § 2055 a následující zák. č. 89/2012 Sb. „Občanský zákoník“. Nahlédneme-li do paragrafů, zjistíme, že pro převod movité věci obecně není zapotřebí písemné smlouvy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nenechte se zmást požadavkem písemné smlouvy pro věc zapsanou ve veřejném seznamu. Ačkoliv se automobily zapisují do registru silničních vozidel, který je blíže upraven v § 4 zák. č. 56/2001 Sb. „O provozu vozidel na pozemních komunikacích“, nejde v případě registru silničních vozidel o veřejný seznam, jak jej chápe občanský zákoník. Samotný § 4 zák. č. 56/2001 SB. definuje registr jako informační systém veřejné správy, což už ze samotného znění není totéž jako veřejný seznam.

Tipy pro sepsání darovací smlouvy a přepis automobilu

Pokud budete darovat automobil, rozhodně volte písemnou formu. Nikdy nevíte, co život přinese, a nejednomu štědrému rodiči se stalo, že nad darem hořce zaplakal. Pokud si opravdu nevíte rady se smlouvou, obraťte se na právního specialistu – nejlépe notáře. Na rozdíl od advokátů poskytují notáři služby dle pevného tarifu. Můžete tak lépe odhadnout cenu vypracování smlouvy. Většina lidí nicméně zvládne sepsat jednoduchou darovací smlouvu sama.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile budete mít vyřešeno darování, je nutné požádat na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností o zápis změny vlastníka vozidla. Darovací daň byla sice zrušena, ale příjmy z darů stále podléhají zdanění v rámci daně z příjmů. Dobrou zprávou nicméně je, že příjmy z darování v přímé příbuzenské linii zdanění nepodléhají. Podobně tomu je i v pobočné linii v případě sourozenců, strýců, tetiček, apod. Blízcí příbuzní se tedy finančního úřadu bát nemusí.

Zdroj: Zákony pro lidi

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná