Přespání v obytném voze s sebou může přinést i problémy

                   

Letní měsíce jsou dobou, kdy si mnoho lidí půjčuje nejrůznější obytné vozy či přívěsy a vyráží s nimi na dovolenou. Jako jedna z velkých výhod obytných vozů je obecně spatřována možnost přespat téměř kdekoli, tedy nejen v kempech či na speciálně vyznačených místech pro karavany. V některých zemích je přespání tak zvaně na divoko za určitých podmínek legální, nicméně ne všude. Do problémů se dostal za přenocování na parkovišti určeném pro osobní automobily jeden muž v Německu. Za přespání v obytném vozidle mu byla uložena pokuta sto eur.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Všechny kempy obsazené

Celá situace se stala v městě Sankt Petr-Ording na severu Německa nedaleko hranic s Dánskem. Muž do města dorazil se svým obytným vozem na dovolenou, ale bohužel všechny kempy byly plné. Přemýšlel tedy, jak nepříjemnou situaci vyřešit, neboť do místa cestoval z poměrně velké dálky. Nakonec se rozhodl, že noc stráví na veřejném parkovišti, které je ale určené pouze pro osobní auta, a následující den zkusí v kempech štěstí znovu. Za přespání v obytném vozu na parkovišti ale dostal od místního okresního úřadu již zmíněnou pokutu.

Odpočinek ano, přespání přes noc ne

Řidič se rozhodl s pokutou nesouhlasit, a celá situace se tak dostala až k soudu. Ten ale rozhodl v mužův neprospěch a přespání v karavanu na veřejném parkovišti označil za přestupek v rámci zákona na ochranu přírody. To, že muž v karavanu přespal, totiž soud považoval za neoprávnění stání s účelem bydlení. Pokud by se muž na veřejném parkovišti určeném pro osobní automobily zastavil jen na chvilku, odpočinul si a pak z něj opět odjel, o žádný přestupek by se nejednalo, ale protože zde muž strávil s obytným vozem celou noc, situace je jiná.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Buďte připraveni a zjistěte si informace dopředu

Pokud se tedy i vy chystáte na dovolenou v karavanu, vždy si dopředu zjistěte možnosti přespání mimo kempy v místech, kam chcete vyrazit. Na mnoha veřejných parkovištích je totiž stání a parkování obytných vozů a přívěsů zakázáno. Pokud jde o soukromá parkoviště, je vždy nejlepším řešením pokusit se kontaktovat jejich majitele či provozovatele, i zde byste se jinak mohli dostat do problémů. Pozor si také dejte na nocování v karavanech ve volné přírodě, například v rezervacích. Vždy se zároveň doporučuje na parkovištích a místech, která nejsou pro karavany speciálně určená, strávit pouze jednu noc, ne více.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná