Policie může pokutu na místě zdvojnásobit. Stačí, abyste řekli jednu špatnou větu

Pro některé řidiče je překračování rychlosti cosi jako sport. Neznají ohleduplnost, neplatí na ně zákazy. Dvojnásobné pokuty nebo zabavení vozu by ale možná platit mohly.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Se zavedením bodového systému se před lety českým řidičům vrátil institut recidivy, tu a tam uplatňovaný již dříve (speciálně při soudních projednáváních přestupků), nemající ale do té doby oporu v zákoně. Pokud však nyní spácháte jeden ze závažnějších přestupků dvakrát v rozmezí 12 měsíců, je to automaticky důvodem k odebrání řidičského průkazu, i když bodový součet obou přestupků nedosahuje 12 bodů. Typické je to například při překročení nejvyšší dovolené rychlosti s nejpřísnějším, pětibodovým postihem.

U závažnějších přestupků platí „2x a dost“ v průběhu roku

Tedy při překročení o 40 km/h v obci a 50 km/h mimo obec. Pokud vás tedy policie nebo radarové systémy odhalí při takto zásadním překročení v průběhu jednoho roku, můžete se s řízením motorového vozidla rozloučit minimálně na 6 měsíců. Podobně nastavené sankce mají i ostatní země kolem nás, s čímž je dobré počítat při letních výletech a cestách na dovolenou. Nikdo zkrátka nechce na svých cestách tolerovat silniční piráty, kteří porušují zákon systematicky a z postihů si často nic nedělají.

Za 6 měsíců začne platit nový bodový systém: Dva přestupky a řidič přijde o řidičák

iZdroj fotografie: Policie ČR

Ukázkový případ se odehrál nedávno v Polsku, kde na rychlostní komunikaci S7 v okolí Baraku prováděli radomští dopravní policisté statické měření rychlosti v rámci prodloužených víkendových aktivit, nazvaných poněkud rouhačsky „Boží tělo“. Jedním ze zastavených byl i řidič osobního vozu Renault, kterému radar naměřil překročení o 55 km/h. Po prověrce policejních systémů se navíc ukázalo, že 23letý řidič má na kontě několik překročení rychlosti, přičemž to poslední je z března letošního roku. Splňoval tedy podmínky pro recidivu.

Zdvojnásobení pokuty je zajímavá myšlenka

Ve které se podle polských zákonů pokuta zdvojnásobí. Z původní pokuty ve výši zhruba 7 500 korun tak rázem bylo poněkud „mastnějších“ 15 000. Když mladý řidič slyšel, jaká pokuta mu hrozí, zbledl a sesunul se na zem. Policisté tak měli o „záchranu postaráno“ a po probrání nabídli muži zavolání lékařské pomoci, ten však odmítl s tím, že zkrátka jen zapracovaly emoce. Pokutu (na české i polské poměry nijak drakonickou, u nás se již chystají výrazně vyšší částky) přijal a s ní i citelný bodový postih.

Cesta do Polska se může prodražit. Země mluví o výrazném zvyšování pokut

Recidiva postihuje jen citelnější překročení rychlosti

Zajímavé možná bude, když si systém recidivy a sankcí za přestupky v Polsku přiblížíme i s případným zamyšlením, jestli by pro nás nemohl být v lecčems inspirací. Pokutování za překročení maximální rychlosti tedy v Polsku vypadá následovně:

  • do 10 km/h – 250 korun
  • 11–15 km/h – 500 korun
  • 16–20 km/h – 1000 korun
  • 21–25 km/h – 1500 korun
  • 26–30 km/h – 2000 korun
  • 31–40 km/h – 4000 korun (8 000 korun za opakování stejného přestupku, tzv. recidiva)
  • 41–50 km/h – 5 000 korun (10 000 korun za opakování stejného přestupku, tzv. recidiva)
  • 51–60 km/h – 7 500 korun (15 000 korun za opakování stejného přestupku, tzv. recidiva)
  • 61–70 km/h – 10 000 korun (20 000 korun za opakování stejného trestného činu, tzv. recidiva)
  • nad 70 km/h – 12 500 korun (25 000 korun při opětovném spáchání stejného přestupku, tzv. recidiva).

Jak je patrné, už při překročení o 31 kilometrů (a recidivě v průběhu 12 měsíců) zaplatí Poláci nemalých 8 000 korun. Disproporci pro jednotlivé skupiny řidičů si pak necháme na další článek. Neb něco jiného je pochopitelně 8 000 korun pro špičkového právníka, lékaře nebo bankéře, něco jiného pro studenta nebo matku na mateřské. Jedni i druzí si však zřejmě z pokuty uvědomí, že takto snadno přijít o peníze není úplně ideální model pro hromadění jakýchkoli výdělků.

25 000 korun mínus je nemilé pro kohokoli

A to nemluvě o výši pokut za vyšší rychlost. 25 000 korun se nechce platit asi ani právníkovi. Nebylo by (alespoň pro notorické hříšníky) řešením začít se na silnicích chovat odpovědněji, s vědomím, že na nich nejsme sami? A i když nový bodový systém platný od roku 2024 trestá některé závažnější přestupky také poměrně citelněji, co přesto zkusit model „dvakrát více peněz“ i u nás? Nefungovalo by to lépe? Jak to vidíte vy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak byste trestali překračování rychlosti vy?

Zdroj: DVTV, Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články