Co značí černý kouř z výfuku? Auto možná mele z posledního

                   

Ze spousty aut se valí černý kouř, který jejich majitelé ignorují. Nejedná se přitom o jev, který je běžný, byť je autu 20 let. Může nastat i u relativně nového vozu, pokud nemá motor ve správné kondici.

Černý dým valící se z výfuku rozhodně není pro majitele vozu dobrým znamením. Přesto ho mnozí ignorují, a dopouští se tak „zločinu“ proti svému autu, kolemjdoucím i životnímu prostředí. Na vině je spalování příliš bohaté směsi, tzn. že obsahuje méně vzduchu, než je zapotření k dokonalému spalování paliva. Výfuk nezačne černě dýmit jenom tak, vždy tomu předchází poškození některého komponentu. Důvody se liší v závislosti na typu motoru, a v každém případě je možné situaci řešit.

i

Palivo a vzduch musí být vždy ve správném poměru. Pokud do válců putuje v poměru se vzduchem daleko větší množství paliva, bude výsledkem nadměrné vytváření sazí, na které upozorní právě černý kouř proudící z výfuku.

Možné příčiny nedokonalého spalování

Za problémy tohoto charakteru může stát porucha palivového systému nebo problém s dodávkou vzduchu. Obojí je řešitelné, a nápravná opatření byste měli sjednat co nejdříve, než se problém zhorší. A které komponenty mají nejčastěji na svědomí vytváření černého kouře? To se různí s ohledem na typ motoru.

Vznětový motor

  • porucha vysokotlakého čerpadla paliva
  • porucha váhy vzduchu
  • porucha vstřikovačů

Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou příčiny bílého kouře z výfuku a jak je opravit? |  Černý, bílý nebo modrý kouř z výfuku – co je špatně?!

Zážehový motor

  • porucha lambda sondy
  • netěsnící sací potrubí
  • porucha váhy vzduchu
  • přetékající vstřikovače

Oba dva typy motorů může navíc postihnout spalování bohaté směsi na základě nadměrně ucpaného vzduchového filtru. To je celkem běžná záležitost u nových i starších aut, a proto byste měli vzduchový filtr pravidelně čistit a měnit.

Černý kouř není jediným signálem, kterým vám vaše auto při nedokonalém spalování dává najevo, že něco není v pořádku. Dále se mohou objevit problémy spjaté s:

  • vysokou spotřebou paliva
  • obtížným startováním automobilu
  • ztrátou výkonu vozidla

Všechno jsou to viditelné příznaky, které napoví i technicky nezdatnému jedinci. Obecně vzato: Pokud auto výrazně změní chování v jakémkoliv ohledu, bude něco v nepořádku, „únavou materiálu“ to obvykle nebývá.

Následky spalování bohaté směsi paliva

Pokud na problém přijdete včas, nemusíte se obávat žádných závažnějších následků. Ovšem z dlouhodobého hlediska může mít nedokonalé spalování na vaše vozidlo skutečně fatální vliv.

i

Nadměrně produkované saze se dostanou do motorového oleje, což povede k rychlejšímu zanášení pístních kroužků, olejového filtru a mazacích kanálků. Karbon ve výsledku znehodnotí motorový olej natolik, že nedostatečné mazání zapříčiní rychlejší opotřebení jednotlivých částí motoru.U

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články