Dálková světla někdy použil snad každý z nás. Věděli jste ale o tom, že nově jako řidič dostanete pokutu 25 000 Kč?

Signál je na první pohled neškodný, může se ale dost prodražit. Na jednu věc řidiči mohou upozorňovat, ale policejní hlídka to není.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Problikávání dálkovými světly je obvyklý a velmi často používaný způsob komunikace mezi řidiči. Signál má několik významů, záleží na situaci a také na intenzitě a počtu zablikání. Pokud bliká řidič zezadu na auto před sebou. Tak to obvykle znamená žádost o umožnění předjetí. Jinak řečeno, motorista v druhém autě naznačuje, aby řidič ve voze před ním uhnul ke krajnici a udělal místo na bezpečný předjížděcí manévr.

Blikat na sebe dálkovými světly mohou řidiči jen v nebezpečí

Jiný význam má blikání na protijedoucí vozidla. Tam to znamená upozornění na nebezpečí, překážku. Může se také jednat o informaci, že řidič jede s vypnutými předními světly a měl by je zapnout. Ale také jde o jednoznačné varování před policejní hlídkou. Člověk, na kterého je blikáno, má čas sundat nohu z plynu, snížit rychlost, nenechat se změřit. Bohužel, mnoho motoristů neví, že tímto jednáním porušují předpisy.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Blikat nelze jen tak, jak se komu zlíbí. Podle ustanovení zákona č. 361/2000 Sb. by měl řidič použít zvukové výstražné znamení, pokud je to nezbytné k odvrácení hrozícího nebezpečí. Může také dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkových světel. Avšak blikání jako pozdrav nebo varování před kontrolou rychlosti je nelegální. Nedávné studie ukazují na agresivní chování některých řidičů.

19letý řidič BMW „jel“ po dálnici 283 km/h: Nyní půjde do vězení, policie si ho vychutnala jako exemplární příklad

Ti používají blikání dálkovými světly, je to stále běžnější. Podle průzkumu provedeného německým automobilovým portálem AutoScout24 přiznalo 41 % dotazovaných řidičů, že občas jezdí agresivně. Z toho 20 % respondentů uvedlo, že používá blikání dálkovými světly jako signál pro řidiče vpředu, aby uvolnili prostor pro předjíždění. Toto je samozřejmě špatně. Nelze si vynucovat prostor na silnici, omezovat a ohrožovat ostatní.

Dokázat nelegální záměr je pro policii obtížné, téměř nemožné

Jakkoli někdy na cestě člověk potká řidiče, který jede neúměrně pomalu, nedává mu to právo na něj blikat. A už vůbec ne jej agresivně a nebezpečně předjet. Blikání na protijedoucí auta už je v tomto ohledu více v pořádku. Samozřejmě ale policejní hlídku nelze považovat za nebezpečí. Byl zaznamenám například případ z Walesu, kde řidič zablikal na jiného, aby ho varoval před policií. To se mu ale vymstilo, dostal na naše poměry tučnou pokutu.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

Podle dostupných informací obdržel v přepočtu pokutu ve výši 25 000 Kč. U nás lze legálně blikat na ostatní, jak bylo řečeno, k odvrácení nebezpečí. Nedáváme žádné návody na ilegální chování a neradíme, aby na sebe řidiči blikali. Nicméně pokud jeden na druhého zabliká, policie asi jen těžko dokáže, že to bylo právě kvůli ní. A ne například protože chtěl jeden motorista varovat druhého třeba před srnou, která ale už odběhla.

Blikáte na ostatní řidiče?

Zdroj: AutoScout24
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články