Proč dieselový motor spotřebuje méně paliva než benzínový? A platí toto tvrzení vždy?

Naftový motor je známý tím, že má o něco málo nižší spotřebu než benzínový motor. Neplatí to ovšem za každé situace.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdo chce jezdit autem, musí tankovat. Cena paliva však každým dnem roste a výjimečně i klesá. Častější je však ta první varianta, se kterou souvisí i zvyšování výdajů na provoz automobilu. Mnoho řidičů si tak vybírá svůj nový vůz i podle spotřeby paliva. Protože má naftový automobil nižší spotřebu, řada řidičů sáhne právě po něm. Ne všichni však ví, jak je to přesně se spotřebou v porovnání s benzínovým vozidlem.




Kdy se vyplatí koupit naftový vůz?

Odborníci už řadu let tvrdí, že nafta je ekonomičtější než benzín. Toto tvrzení však platí pouze za situace, kdy dieselu dopřejete vhodné podmínky pro jeho provoz. Naftové automobily jsou ideální zejména na delší vzdálenosti, kdy mohou dosahovat správné provozní teploty a využít svůj výkon. Krátké cesty nejsou pro tyto motory příliš vhodné, a to se projeví i na spalování a následné spotřebě paliva. Pokud tedy chcete vůz na krátké vzdálenosti, ekonomičtější bude určitě benzínová volba.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Vysoký rychlostní stupeň v kombinaci s velkou vzdáleností činí z nafty zdaleka nejlepší zdroj pohonu z hlediska provozních nákladů. Nižší spotřeba paliva je pak způsobena mimo jiné skutečností, že má vyšší výhřevnost a samotný motor využívá energii mnohem efektivněji než benzín. To znamená, že spotřeba paliva je o poznání nižší v porovnání s benzínovým motorem.

V jakém případě je vhodnější benzínový automobil?

Jak již bylo zmíněno, benzínové motory jsou vhodnější pro kratší vzdálenosti. Pokud tedy jezdíte například každý den do práce pouze několik kilometrů, bude pro vás lepší volbou právě benzín. Naftový motor se pomaleji zahřívá na provozní teplotu, což může být při krátké vzdálenosti nevýhoda. Kromě toho, že takový provoz není ideální pro motor, budete mít problém v zimních měsících s vytápěním interiéru, které bude trvat o poznání déle.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak to tedy funguje v praxi?

Pokud vezmete jeden dieselový a jeden benzínový automobil a ujedete s nimi 1000 kilometrů, výrazně méně zaplatíte za palivo u naftového vozu, protože na delší vzdálenosti spotřebuje méně paliva. Pokud však stejný test provedete u malých vzdáleností, například opakovaně každý den, bude výsledek opačný. Benzín se v konečné fázi vyplatí víc i s ohledem na spotřebu paliva.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 551 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Největší vojenská letadla, u kterých je záhadou, že se vůbec vznesla do vzduchu. Moderní obři vážící stovky tun
Události247.cz
Spolek Kappa Omega zmizel ze seznamu podporovaných aktivit Právnické fakulty. Feri údajně obtěžoval i studenty právnické fakulty
VědaŽivě.cz
Sonda Perseverance a její úžasné záběry Marsu. Takový druh snímku ještě nikdy nebyl pořízen
adbz.cz
Deset přírodních metod, jak vypudit pavouky z bytu jednou provždy a bez chemie. Už žádné pavučiny ani hrůza v očích