Proč mají traktory velká zadní kola a přední o tolik menší

                   

Každý malý kluk obdivuje traktory, bagry, kombajny a další velké a hlučné stroje. Mnohým z nás tahle stará láska nikdy nezrezaví. I proto se kolosy všeho druhu objevují stále častěji v nabídce firem, které se zaměřují na zážitkové jízdy. Pokud patříte mezi fanoušky traktorů, pravděpodobně vám hlavou vrtá otázka, proč mají přední kola malá a zadní tak velká.

Tuto záhadu vyřešíme v našem dnešním článku.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Nejde o krásu

Jak jste se asi sami domysleli, u strojů jako jsou traktory, nejde o primárně o krásu, ale o funkčnost. Přestože nové a velké traktory pochopitelně krásné jsou. V případě traktorů se uplatňují dvě základní mechanické poučky. Čím větší je plocha kol, tím snazší a plynulejší je pohyb vozidla. Ale s rostoucí plochou kol je také těžší manévrování. Obě tyhle skutečnosti jsou u konstrukčních řešení designérů traktorů naprosto klíčové.

Velká zadní kola

Zadní kola prakticky všech traktorů jsou tak velká, jak to jen u konkrétního modelu jde, protože jde o vozidla určená k provozu v náročném bahnitém terénu. Traktory mají pohon zadní nápravy a musí být schopny překonat prakticky jakoukoli překážku. Mnohé traktory orají v prudkých svazích, jiné se brodí blátem či sněhem. S trochou nadsázky jde o terény, které by kromě nich překonal snad jedině tank. Velká zadní kola také výrazně zvyšují stabilitu traktoru v případě, že táhne některé z mnohatunových zemědělských zařízení, třeba pluh či secí stroj.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

A mnohem menší přední kola

Pokud jde o velikost předních kol, vysvětlení je ještě prostší. Výrobci se snaží najít optimální poměr mezi stabilitou a ovladatelností. Aby traktorista mohl svůj traktor pohodlně ovládat, musí být kola pokud možno co nejmenší. Na druhou stranu je samozřejmě třeba respektovat terén, v němž se traktor pohybuje. Přední kola tak bývají dvakrát až třikrát menší než ta zadní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: pozemní sebevražedný dron sestavený v zákopu je odvážnou improvizací, 12 kg TNT dokáže skupinu nepřátel doslova „roztrhat“
Události247.cz
Události247.cz
Putinova dcera promluvila o tom, co si myslí o Rusech a Ukrajině
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo vynalezl úplně první tank a jak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat
adbz.cz
adbz.cz
Trapézový plech jako střešní krytina vyniká odolností a pevností