Autoexpert odkrývá karty: Proč si nevybírat nemrznoucí směs podle barvy a jaké jsou důsledky

Jak se vyznat v druzích nemrznoucích kapalin? Nejde o barvu, ale výhradně o chemické složení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nemrznoucí směs je kapalina, která nezamrzá při nízkých teplotách. Logické a jasné ž ze samotného názvu. Jde o chladivo motoru automobilu, funguje tak, že odvádí přebytečné teplot cirkulací systémem. Je známý mýtus, že existují pouze tři druhy nemrznoucí směsi. A že je běžné míchat kapaliny stejné barvy, protože mají stejné složení. Vyzpovídali jsme tedy Ondřeje Klímu, autoexperta a automechanika.

Bez nemrznoucí kapaliny by v zimě auto nejezdilo

Vážně je to tak? Proč je nemrznoucí směs červená, modrá nebo zelená? Nutno poznamenat, že nemrznoucí směj je zpočátku bezbarvá kapalina. Do čiré kapalina se pak přidávají barviva a důvody jsou hlavně dva. Ten první, jde o zdůraznění přítomnosti chemických látek. A za druhé, aby se dala snadno hledat místa úniku. Rozdělení nemrznoucích směsí na červenou, zelenou a modrou je spíše historickým pozůstatkem.

iZdroj fotografie: iStock

Hlavní složkou, která dodává nemrznoucí směsi její mrazu odolné vlastnosti je monoethylenglykol. Jeho přítomnost v chemikálii je zásadní, bez ohledy na jiné složky či přísady. Jaký je tedy rozdíl mezi jednotlivými druhy a v čem se odlišují tři barevné verze? Ty kapaliny, které jsou od podstaty glykolové, mají velmi často červenou barvu. Zatímco ty se solemi jsou modré a zelené.

Stejné barvy nemíchat, různé někdy kombinovat lze

To, že kapaliny stejné barvy mají stejné chemické vlastnosti je zavádějící, jde pouze o skutečné chemické složení. Nedoporučuje se, důrazně, míchat kyselé nemrznoucí směsi s těmi solnými. Dokonce i míchání dvou nemrznoucích směsí stejné barvy může vézt k nežádoucím následkům. Souvisí to s antikorozními přísadami přidávanými pro ochranu chladícího systému.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Každý výrobce může vyrábět kapalinu s jiným složením a nelze předvídat, jak by jednotlivé složky mohly spolu ve směsi reagovat. Podle expertů z renomované německé firmy na maziva by se chladící kapalina měla vždy vybírat podle specifikací udávaných výrobcem auta nebo motoru. Tyto informace by měly být uvedeny v servisní knize nebo manuálu. Pokud jde o barvy, podle chemického složení se dá říct, že existují nemrznoucí směsi různých barev, ovšem stejné chemické podstaty.

Jde o chemické složení, ne o barvu kapaliny

Takové kapaliny jsou kompatibilní a lze je teoreticky míchat. A naopak, existují nemrznoucí směsi, které mají stejnou barvu, ale jiné chemické složení a nelze je kombinovat. Co se stane, když dojde ke smíšení dvou různých a nesourodých kapalin? V tom lepším případě ztratí kapalina své antikorozní vlastnosti.

iZdroj fotografie: iStock

V horším případě se může dostat do spalovacích komor, může dojít k zasažení hadic, těsnění, následně k úniku. Vznikají usazeniny může dojít ke zhoršení odvodu tepla, přehřívání a zanášení. Vyhnout se potencionálním problémům znamená nikdy nemíchat nemrznoucí kapaliny a používat pouze jednu.

Orientujete se v nemrznoucích kapalinách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články