Proč vlastně řidiči preferují spalovací motory před elektromobily: Důvody vůbec nejsou logické. Však posuďte sami

Mnoho lidí váhá, zda přejít z konvenčního motoru na elektrický. A údaje z nového průzkumu dokonce ukazují, že řidiči ztrácejí důvěru v trh s elektromobily. Jaké důvody za tím stojí?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují dva primární důvody, proč lidé raději kupují vozy s klasickými motory namísto elektrických. Z údajů, které nyní shromáždila společnost eBay Motors Group, vyplývá, že řidiči mají dvě hlavní obavy z elektromobilů.

Obava z aktuálně nedostatečné kvality baterií

V průzkumu mezi dvěma tisíci zájemci o koupi auta téměř polovina (konkrétně 43 % respondentů) uvedla, že náklady na elektromobily jsou příliš vysoké. Existuje však řada důkazů, že jízda elektromobilem je ve skutečnosti mnohem levnější než jízda běžným vozem. Pouze pořizovací ceny elektromobilů nepatří mezi nízké.

Z průzkumu také vyplývá, že velké procento řidičů má obavy ze současné kvality baterií elektromobilů. Obavy z nedostatečné kapacity baterií samozřejmě zahrnují také obavy z omezeného dojezdu, rychlého vybíjení baterie (především ve vyšších rychlostech) a problémů s nabíjením.

Je všeobecně známo, že výkonnost baterií elektromobilů se zhoršuje v chladnějších částech roku. Nižší teploty mohou mít za následek pomalejší nabíjení akumulátorů a menší dojezd elektromobilů. Ale funguje to i naopak. Tedy alespoň v tom smyslu, že vyšší teploty mohou pomoci urychlit nabíjení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Každopádně nové modely elektromobilů obvykle nabízejí dojezd přes 200 km a vozy s nejdelším dojezdem dokonce dosahují dojezd 800 km i více na jedno nabití (jedná se konkrétně o vůz Lucid Air Dream Edition).

Přirozený strach z elektro-ojetin

Celkem 28 % respondentů průzkumu přiznalo, že je znepokojuje malý dojezd starších modelů, zatímco 15 % se obává nižší hodnoty elektromobilu při jeho dalším prodeji.

Lucy Toogbee, marketingová ředitelka společnosti eBay Motors Group, k této problematice říká: „Vzhledem k tomu, že rostoucí počet registrací nových elektromobilů postupně vede k nárůstu objemu trhu s ojetými vozy, stává se nákup ojetého vozu reálným řešením pro stále větší počet kupujících. Náš průzkum ukazuje, že dva ze tří lidí, kteří stojí před rozhodnutím pořídit si jako své příští vozidlo elektromobil, reálně uvažují o koupi ojetého vozidla.“

Kromě toho jsou ojeté vozy v rámci nové studie oblíbenější u žen než u mužů. Řidiči, kteří jezdí benzinovými nebo dieselovými vozy, uvádějí, že by si také vybrali ojetý elektromobil, ovšem pouze 18 % současných majitelů elektromobilů uvedlo, že by se rozhodli stejně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skepse vůči elektrice

Ačkoli je celosvětovým trendem, že elektromobily v budoucnu nahradí ostatní motorizace automobilů, v současné době nejsou srovnatelné ani s automobily s naftovým motorem. Tento názor vyjádřil automobilový expert Matt Watson ze společnosti Carwow.

Scotty Kilmer, který má 55 let zkušeností jako mechanik, uvedl, že nedávná vlna veder v Texasu upozornila na velký problém s nabíjením elektromobilů. Větrné turbíny v Texasu musely dočasně přerušit provoz a obyvatelé státu byli nějakou dobu bez proudu. A tím pádem i bez možnosti nabít si své elektromobily. I taková může být realita, kterou však předpokládáme v České republice jako málo pravděpodobnou. Spíše se nabízí otázka, kam až na našem území poroste cena elektrické energie, respektive zda bude provoz elektromobilů ve srovnání s klasickými motory nadále tak propastně výhodný ve smyslu ceny za ujetý kilometr.

Kdybyste se rozhodli pro koupi elektromobilu, byl by to nový, nebo ojetý vůz? A proč právě ten?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články