Rozsvítila se oranžová kontrolka motoru? Příčina může být násobně horší, než se na první pohled zdá

Svítící kontrolce motoru se říká grilované kuře. Svítí-li, namísto šťavnatého masa vás čekají potíže a nemalé výdaje za servis.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Důvodů, proč svítí kontrolka Check engine, může být celá řada. Možná je to špatnou kvalitou paliva, to je ten lepší případ. Stačí dotankovat lepší benzín či naftu a po opětovném nastartování se situace zlepší. Příčinou může být i vadný průtokoměr. V některých případech je na vině opotřebovaný katalyzátor. U naftové pohonné jednotky může být důvodem ucpaný filtr pevných částic nebo EGR ventil.

Benzín nebo diesel, kontrolka se může rozsvítit u obou

Z kategorie těch horších, respektive na opravu nákladnějších příčin rozsvícení diody kontroly motoru je závada turba. Problémy mohou být i s lambda sondami, mohou být poškozené cívky, opotřebované svíčky anebo zapalovací kabely. U všech těchto případů se neobejdete bez diagnostiky, je zapotřebí připojit auto a přečíst chyby řídících jednotek.

iZdroj fotografie: iStock

Automobily s přestavbou na spalování LPG mohou signalizovat přes svítící kontrolu motoru nesprávné seřízení jednotky odpovědné za přísun plynu. Jak je vidno, důvodů ke svítící kontrole může být celá řada, nezáleží na tom, jestli je auto zánovní, nebo staré a ojeté. Nezáleží také na typu pohonu, u benzínu, dieselu i hybridu může k signalizaci Check engine dojít. Až na výjimku s palivem je potřeba vždy navštívit mechanika s diagnostickým zařízením a předejít nevratnému poškozením motoru.

Víte, jak se lidově říká kontrolce motoru?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francie pošle na Ukrajinu obrněná vozidla VAB 4×4. Ve výbavě mají účinný těžký kulomet M2 Browning
Události247.cz
Události247.cz
Češi nakupují dřevo a uhlí ve velkém. Důvodem je strach z růstu cen energií
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Mimozemské civilizace mohou kolonizovat galaxii bez mezihvězdných lodí. Je to jen otázka času
adbz.cz
adbz.cz
Po rodičích zdědila chatu v katastrofálním stavu – byla totiž 18 let opuštěná. Pustila se do oprav a vytvořila z ní sídlo snů