Proč se vyplatí v zimě před jízdou poklepat na kapotu? Automechanik prozradil tajemství, které řidičům vyřeší jeden palčivý problém

Klepání na víko motoru není žádná babská rada. Jedná se o vysloveně efektivní praktiku, která má svoje reálné opodstatnění. S čím vám dokáže pomoci?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Každý řidič ví, že před jízdou je třeba zkontrolovat mnoho důležitých prvků vozidla: čitelnost registračních značek, funkčnost světlometů, nastavení správné polohy řidičova sedadla atd. Existuje však jeden úkon, který se nemusí zdát příliš významný, ale ve skutečnosti je na mnoha místech vysloveně nutný. A to zejména v chladném období.

Vyhřátý motor jako doupě pro zvířata

V zimě nás obvykle počasí příliš nerozmazluje. Ale zatímco my se můžeme schovat do našich vyhřátých domácností, někteří tvorové tuto možnost nemají. Mluvíme o toulavých zvířatech, která v mrazech vyhledávají teplá místa. A nejčastěji, ať se nám to líbí, nebo ne, se pro ně stávají útočištěm právě automobily. Přesněji řečeno prostor kolem motoru, který po dlouhé cestě obvykle zůstává poměrně dlouhou dobu teplý.

iZdroj fotografie: Pexels

Právě tam se s oblibou schovávají kočky, ale třeba i kuny. A pokud nastartujete motor, aniž byste si jich všimli, může vše skončit tragédií. A právě na to byste měli pamatovat, když opouštíte dům s úmyslem nastartovat auto a vyrazit do práce nebo za jinými záležitostmi.

Zkontrolujte motorový prostor kvůli poškození

Proto ještě před nastartováním vozu poklepejte na kapotu, nejlépe v blízkosti motoru. Pokud uslyšíte podivné zvuky, jako je skřípání nebo praskání, může být uvnitř schované zvíře. V takovém případě otevřete kapotu a ujistěte se, že je vše v pořádku a nic není poškozeno. Jak kočky, tak kuny pravděpodobně samy utečou, jakmile uslyší klepání. Nicméně právě kuny rády koušou kabely v oblasti motoru, a to může být pro vaši následnou jízdu problém.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se zvířata dostanou pod kapotu? Prostor pod kapotou ve skutečnosti není neprostupně izolovaný. Pokud se chce kočka nebo kuna do motorového prostoru dostat, vždycky si nějakou cestu najde.

Nezapomeňte na kola

Zvířata také ráda skáčou na kola automobilu. Proto se vyplatí auto obejít a prostor nad koly zkontrolovat, než usednete za volant. Někteří řidiči dokonce před jízdou v zimě kopou nohou do každého kola zvlášť, aby se ujistili, že na některém z kol nesedí zvíře.

Setkali jste se na svém voze s poškozením od zvířete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články