Řidič František: „Projel jsem křižovatku na zelenou, přesto jsem dostal pokutu.“ Tohle hrozí každému z nás

Neznalost zákona neomlouvá a pokuta hrozí, i když si řidič myslí, že projel na správnou barvu semaforu. Oranžová je jako červená

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autožive
                   

Může člověk dostat pokutu, když projede křižovatku na zelenou? Ano může, minimálně podle řidiče pana Františka, který tuto zkušenost má. Myšlenka je tedy zda může dostat řidič pokutu za jízdu na červenou. Jinak samozřejmě existuje celá škála přestupků, které lze spáchat při průjezdu na zelenou. Nám jde ale o barvu na semaforu. Do redakce nám přišel email, který jsme se po přečtení rozhodli zveřejnit v plném rozsahu.

Zelená na semaforu svítí, oranžová je v podstatě jako červená

Čtenář František nám napsal, že projel křižovatku na zelenou a policie ho pokutovala. „Stál jsem na semaforu, na červenou, čekal jsem až padne zelená,“ říká čtenář. „Ve chvíli, kdy se začala rozsvěcet světla, šlápl jsem na plyn a křižovatku jsem projel,“ pokračuje ve vyprávění pan František. Následovat mělo poměrně rychle jednání ze strany policie, která byla na místě shodou okolností. Tedy přesněji řečeno, podle vyprávění čtenáře jela v autě za ním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

 „Projel jsem křižovatku, policie, která jela za mnou rozlišení blikala majáky na autě, a pak už to šlo ráz naráz,“ stěžuje si čtenář. Prý že neudělal nic špatného, stál červenou, když padla zelená, rozjel se a přesto dostal pokutu? Je otázkou, nutno přiznat, že nevíme, do jaké míry je nebo není tento příběh reálný. A do jaké míry čtenář prostě chce svým dopisem jen proniknout do světa internetu.

Bentley za 12 milionů ukraden Německu. Policie ho brzy našla, ale v Polsku

Každopádně i kdyby se nezakládal na pravdě, tak důvěřujeme našemu čtenáři, a vyprávění poslouží jako zajímavý příklad právě k dané problematice jízdy na červenou. Jde totiž o to, pokud čtenář udělal to, co popisuje, že nejel na zelenou. Když svítí na semaforu červená a pak se začnou měnit světla k rozjezdu, nesvítí hned zelená. Pokud bychom šli přesně podle popisu situace našeho čtenáře, tak ten šlápl na plyn a neprojel křižovatku na zelenou.

Policie vyskočila za auta a začala okamžitě jednat

Přesněji řečeno jel na dvojici světel, červenou a oranžovou. Když semafor začne měnit barvy, probíhá to ve dvou fázích. Svítí zelená, pak zelená přestane svítit a svítí oranžová, pak přestane svítit oranžová a svítí červená. Další cyklus je že svítí červená, které se rozsvítí oranžová, pak obě barvy zhasnou a rozsvítí se zelená. A tak pořád dokola. Důležité je vědět, že projet křižovatku na oranžovou, je v podstatě jako projetí na červenou. K této problematice se ještě někdy vrátíme v jinému článku, ale je to tak. Existuje pouze výjimka, kdy lze projet křižovatku na oranžovou, a to, pokud by řidič nestačil bezpečně zabrzdit, když začne svítit oranžová, a má padnout červená.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autožive

To samozřejmě není případ opačného cyklu, tam stojí řidič na červené, v případě oranžového stále nesmí vyjet do křižovatky. Musí počkat na zelenou. Takže všichni „rychlíci“, kteří na semaforu z prvních změnou barvy po červené do plnou na plyn a vyjedou, porušují pravidla. V reálu je jistě obtížné, aby policie toto dokazovala, dá se uvažovat o tom, že když nahrává kamera v policejním autě a snímá situaci před sebou, je to přesně ta varianta. Tak nebo tak, znova je třeba připomenout závěrem, že nejenom na červenou, ale ani na oranžovou nelze vyjíždět do křižovatky. Pokud by tedy toto řidič udělal, a byl pokutován policí, byl by pokutován zcela právem.

Jezdíte někdy na oranžovou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články