Řada řidičů nepoužívá správně svá světla. Klasická ani blinkry

                   

Je stále mnoho řidičů, kteří si myslí, že světla a blinkry jsou jenom pro něho. Opak je pravdou. Jsou tu i proto, aby byl takový řidič vidět a aby ostatní věděli, co má v plánu. To si řada lidí za volantem neuvědomuje a tak používá světla, klasická i směrová špatně. Co patří mezi nejčastější prohřešky?

Kruhové objezdy

Velké prohřešky se odehrávají na kruhovém objezdu. Tím prvním je to, že neznalí řidiči zapínají blinkr při vjezdu na kruhový objezd. Což je chyba, která může vést i k nehodě, jelikož jiný řidič si může myslet, že tak naznačuje vyjíždění na prvním výjezdu. Prohřešek číslo dvě je spojený s nepoužitím blinkru při vyjíždění. Kvůli tomu může zbytečně houstnout doprava.

Snížená viditelnost

Pojďme na klasická světla. Řada lidí používá ve svých vozech světla automatická, která se za ideálních podmínek sama přepnou. Když je však déšť nebo mlha, nemusí senzor fungovat úplně správně. V tomto případě je na řidiči, aby si světla sáp přepnul. Ten to ale neudělá a za zhoršených podmínek tak vzadu nesvítí vůbec, zatímco vpředu svítí jenom tenkým pásem diod. A tak nemusí být téměř vůbec vidět.

Parkování

Ať už jde o parkování podélné, nebo kolmé, či se jedná o vyjíždění z parkovacího místa, tak je mnoho řidičů, kteří při tomto manévru vůbec nepoužívají směrová světla. Tedy blinkry. Neuvědomují si, že právě jejich použitím dávají najevo ostatním, co mají v plánu. Parkování nebo vyjíždění z parkovacího místa bez blinkru je poměrně častý a také velmi známý nešvar.

Běžná jízda

Nastat mohou hned dvě situace, které plynou buď z nepozornosti řidičů, nebo z jejich neohleduplnosti a ze záměrného porušování předpisů. V prvním případě si řada lidí může zapomenout klasická světla zapnout. Anebo dojde k tomu, že si směrovky zapomenou vypnout, což může být na křižovatce velký problém, který zapříčiní nehodu. V případě druhém mnoho řidičů jednoduše blinkry nepoužívá. Proč? Nevíme, asi je to obtěžuje.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články