Rady mechaniků, jak poznat, že převodovka vyžaduje servis

                   

Automatická převodovka se začíná stávat populárnější než kdy dříve. I když vozy s manuálem stále dominují, zvyšuje se počet těch, kteří sáhnou po automatu. A jelikož ten je pro mnoho lidí stále něčím novým, ne každý dokáže hned poznat, že se s automatickou převodovkou něco děje a vyžaduje servis. Na co se podle mechaniků zaměřit?

Auto neřadí v optimálních otáčkách

Zaposlouchejte se do otáček motoru a také se zadívejte na otáčkoměr. Pokud vám připadá, že automatická převodovka při běžné poklidné jízdě řadí příliš brzy, nebo naopak příliš pozdě, rozhodně to nemusí být standardní. Kontaktujte výrobce pro zjištění, v jakých otáčkách by mělo auto řadit a pokud se něco vymyká, navštivte servis.

Auto se nerozjede

Pokud nemáte zataženou ruční brzdu, nebo nemáte aktivovanou automatickou brzdu (často pod označením auto hold), mělo by se auto po zařazení rychlostního stupně „D“ a po povolení brzdy začít automaticky rozjíždět. A to bez nutnosti šlapat na plynový pedál. Pokud k tomu nedochází, rozhodně je něco špatně.

Řazení je těžší

I automatická převodovka vyžaduje manuální zásah, a to podle toho, zda chcete jed dopředu, dozadu, zda chcete neutrál, nebo chcete stát. Pokud řadíte daný rychlostní stupeň a přijde vám, že ten jde zařadit obtížněji, než tomu bylo dříve, určitě je dobré kontaktovat mechanika, který pomůže zjistit, co je závadou.

Palubní deska hlásí problém

Pokud se na palubní desce objeví výstražná kontrolka nebo konkrétní sdělení, je celkem jasné, že s automatickou převodovkou něco je. A to platí i v případě, kdy kontrolka po chvíli zhasne a vše se zdá být v pořádku. Prevence je vždy důležitější, jelikož vám může ušetřit nejenom peníze, ale také zamezíte tomu, že vás auto někdy nechá ve štychu.

Objevují se zvláštní zvuky

Stačí se zaposlouchat do vašeho vozu a pokud slyšíte zvláštní zvuky, které rozhodně nejsou standardní, je to také důvod k návštěvě servisu. A i když zrovna nepůjde o převodovku, může to být něco jiného. Problém zkrátka existuje a zkušený automechanik ho odhalí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články