Reflexní vestu přivázat na zrcátko auta? Ano, čeští řidiči se nové pravidlo naučí ještě dnes

Pokud se ocitnete na silnici v nesnázích, dokáže vám reflexní vesta pomoci nejen na vašem těle. Musíte jich však vozit v autě více než jednu. Vyplatí se disponovat i pěti vestami najednou.

i Zdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě
                   

Reflexní vesta je bez diskuze rozumnou součástí povinné výbavy každého vozu. Stejně jako lékárnička nebo výstražný trojúhelník. O posledním prvku v podobě sady pro opravu pneumatiky, případně rezervním kole, bychom mohli ve smyslu užitného smyslu dlouze diskutovat. Nicméně i jeden z těchto dvou atributů do povinné výbavy prostě patří. Ovšem pokud jde o reflexní vestu, pak zde doporučujeme zainvestovat do více kusů než pouze do jednoho.

Neviditelný vůz je za tmy obrovské riziko

Prakticky každému řidiči se někdy stane, že se za tmy ocitne se svým vozem v řekněme kritické situaci. Píchnuté kolo, vlastní autonehoda, srážka se zvěří, nebo třeba pomoc jiným řidičům či jejich pasažérům v nouzi. To je jen zlomek případů, který vás donutí v noci zastavit u krajnice a vystoupit z vašeho auta. V takový moment jste v ohrožení života vy sami, ale navíc riskujete také poškození, nebo totální likvidaci svého auta. Samozřejmě zvláště za předpokladu, že nejste vy nebo váš vůz dostatečně vidět, a jiní řidiči vás tím pádem mohou ve tmě přehlédnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě z tohoto důvodu má v rámci povinné výbavy své opodstatnění jak výstražný trojúhelník, tak reflexní vesta. Oba prvky mají přitom jediný úkol. Zvýšit ve tmě vizibilitu – osoby i jejího vozidla. A zatímco jediný funkční výstražný trojúhelník bohatě postačí, v případě vesty je to trochu jiná písnička. Mnoho řidičů vozí chytře ve výbavě více reflexních vest a někteří i pět, nebo dokonce šest kusů najednou. Připadá vám takový počet vest v jednom voze zbytečný? Naopak, je vysoce prozíravý.

Co pasažér, to vesta? Velmi rozumné

Představte si třeba už jen tu situaci, kdy nejedete ve svém voze sami, ale hned se čtyřmi dalšími pasažéry. Tedy co se osob týče v plně naloženém autě. Co se bude dít, když budete účastníky nehody za tmy? Opustíte vůz vy sami (třeba z důvodu, abyste za vůz usadili výstražný trojúhelník), anebo vůz opustí i další vaši pasažéři? Odpověď B je samozřejmě vysoce pravděpodobná. Zvláště v momentu, kdy budete dlouhou dobu čekat na odtah, příjezd policie apod. A přesně pro tento případ je ideální mít k dispozici reflexní vesty i pro ostatní členy posádky.

Nespoléhejte na blikačky, nemusí fungovat

Ale to není jediný důvod pro vyšší počet reflexních vest ve výbavě jediného vozidla. Nejde totiž pouze o označení osoby, respektive osob z vozidla, které je na kraji silnice momentálně odstavené. Nezapomínejte na to, že i vaše auto je vhodné mít co nejlépe za tmy detekovatelné. Samozřejmě můžete hned vznést námitku – vždyť můžu na svém voze rozsvítit výstražná světla – tzv. blikačky. To je sice pěkné, ale co když vám po nehodě nebudou fungovat? Můžete mít ve voze totálně vybitou baterii nebo dojde k poškození elektrorozvodů. Pak s blikačkami počítat nemůžete.

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě

Pak jste nahraní. I jen usazení výstražného trojúhelníku do správné vzdálenosti za vůz vám zabere nějaký čas. A váš vůz není vidět, takže představuje pro řidiče blížící se vaším směrem coby překážka obrovské riziko. A je vám jasné, že v takové situaci jde o vteřiny. O vteřiny, které už v historii stály mnoho lidí jejich život. Ale řešení tu je – tedy pokud jste pro takové případy vybavení řekněme nad rámec zákonem stanovené povinnosti.

Pár vteřin a jste vidět. A dobře

Prostě nejprve, ještě před opuštěním svého vozu, doporučuji přivázat jednu z reflexních vest jednoduchým uzlem na boční zrcátko, které je v daný moment situované směrem do vozovky. Zavěšení vesty na zrcátko samozřejmě musí dávat smysl. Toto řešení je na jednu stranu absolutně jednoduché, na stranu druhou geniální. Uvázaná reflexní vesta na zrcátku vašeho auta bude už na dálku za tmy na silnici dobře vidět. A to tím spíš, když bude vlát byť i jen v lehkém větru. Řidič blížícího se vozu ji zaregistruje, a i když nebude přesně vědět, o co se jedná, minimálně zpozorní a přibrzdí v rámci přirozené opatrnosti. A to je přesně ten efekt, který od vesty na zrcátku vyžadujete.

iZdroj fotografie: Policie ČR

A mimochodem, existuje i další opodstatnění vesty na zrcátku jako bezpečnostního prvku. Představte si situaci, kdy je takový vichr (v reálu jsem to osobně jedenkrát zažil), kdy se výstražný trojúhelník neudrží na silnici. Prostě ho silný vítr překlápí, nebo dokonce tlačí do krajnice. Pak vám skutečně nezbývá než rozsvítit blikačky. Ale když nefungují například z výše popsaných důvodů, jak své auto za tmy bezpečně označíte? Budete stát za ním v reflexní vestě a v hustém nočním provozu mávat rukama? To nezní zrovna bezpečně, že?

200 Kč dokáže zachránit životy i majetek

Ale pokud máte k dispozici volnou reflexní vestu, máte také pro danou situaci efektivní řešení. Možná není dokonalé, ale řešení to je. A to takové, které dokáže ochránit vás, vaše spolucestující i váš majetek v podobě vašeho auta a jeho výbavy, zavazadel či jakéhokoli nákladu. A abychom byli důslední, tak i životy a majetek dalších účastníků provozu. Je vysoká pravděpodobnost, že vizuálně neoznačený vůz přehlédne nejeden řidič. A to tím spíše, když odstavený vůz stojí na nepřehledném místě (například v zatáčce). Nebo v místě, jež je inkriminované z pohledu velkého počtu jedoucích aut za sebou.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Zkrátka jednu reflexní vestu lze zakoupit aktuálně již od 33 korun. Zvažte sami, zda se vám investice třeba do šesti vest v celkovém nákladu necelých 200 korun vyplatí. Bylo by smutné zjistit, že by se vám vesta navíc hodila, až ve skutečně krizovém momentě, co říkáte? Každopádně vám přejeme co nejvíce bezpečné cestování autem. A pokud už dojde na nějaký problém, tak abyste z něj vyvázli zcela bez úhony. Štěstí přeje připraveným, to platí v tomto případě dvojnásob. Svým způsobem – čert vem auto. Je to jen skladba plechů a plastů, ale život máme pouze jeden.    

Kolik reflexních vest vozíte s sebou ve voze?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články