Od 1. ledna se mění povinná registrace: Změny se týkají 861 000 aut. Za nesplnění budou i nové pokuty, až 5 000 Kč

Od začátku nového roku začne platit nová povinnost při registraci ojetého automobilu. Za nesplnění budou padat vysoké pokuty.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Čas, kdy vstoupí v platnost nové nařízení, se nezadržitelně blíží. Změny se týkají povinnosti při registraci automobilu, součástí je i zavedení nových, vysokých pokut za nesplnění povinnosti nebo zásadní pochybení. Naštěstí se to netýká českých řidičů. Novinky se týkají polských řidičů, mnoho z nich bude muset vyměnit důležitý prvek na svých vozech. Za nedodržení nového nařízení hrozí vysoké pokuty, proto se vyplatí o chystaných změnách vědět.

Změny v registraci se podle odhadu týkají 861 000 aut

Sankce nebudou malé a řidiči by měli být maximálně informovaní. Jak sledujeme polské prostředí, tak je třeba uznat, že poslední dobou tamní vláda řidiče rozmazlila novými výhodami. Novinka ale nijak příjemná není, přináší novou povinnost. Jedná se o zavedení povinné přeregistrace vozu po změně vlastníka. V současné době, pokud kupuje člověk v Polsku vozidlo, stačí jeho koupi nahlásit. Za pár měsíců to už ale nebude možné, vše bude jinak.

iZdroj fotografie: iStock

Postiženi budou řidiči s černými registračními značkami. V jejich případě bude muset být auto přeregistrováno. Jinak majitel draze zaplatí za nerespektování zákona. Odhaduje se, že se nařízení bude týkat 861 000 aut s černými tabulkami. Pokuta za nesplnění povinnosti se pohybuje od 2 500 do 5 000 Kč v přepočtu z polských zlotých. Čeští řidiči mohou být v klidu, ti jsou navíc na povinnost registrace zvyklí.

Citron jako nedílná součást povinné výbavy? Moudří lidé ho v autě vozí nejen kvůli bezpečnosti

U nás platí zákonná povinnost vozidlo přeregistrovat ve lhůtě deseti dnů od převodu vlastnického práva k vozidlu. Tedy od podpisu kupní smlouvy, úhrady kupní ceny, popřípadě rozhodnutí soudu v případě dědického řízení. K přihlášení ojetého vozidla je zapotřebí dostavit se na Registr vozidel s povinnými dokumenty. Je zapotřebí absolvovat evidenční kontrolu na STK a mít v ruce malý a velký technický průkaz a zelenou kartu vystavenou na nového vlastníka.

V ČR platí povinnost registrovat auto do 10 dnů od koupě

Je možné se čekání na úřadu vyhnout, existují komerční prostředníci, kteří po udělené plné moci za úplatu převod zařídí. Anebo lze urychlit návštěvu Registru tím, že se člověk předem ohlásí přes internet. Poplatek za přehlášení vozidla je 800 Kč a platí se na místě na pokladně. Polská situace se tedy českých řidičů nijak nedotýká, jde spíše o zajímavost, která ukazuje na rozdíly v rámci zemí EU. Povinnost registrovat auto u nás už nikoho nepřekvapuje.

Víte, jak správně registrovat ojeté auto?

Zdroj: CKP
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články