Renault v Česku připravuje projekt chytrých měst – kde je najdeme a o co se jedná?

                   

Chytré město a automobily, se kterými se snadno dostanete z místa na místo i bez půjčoven a jejich složitých vyřizování není už dávno futuristickou vizí. Různě po světě chytrá automobilová města vznikají a ani naše republika nezůstává pozadu. Projekt se dokonce netýká pouze Prahy a je realizovaný i v dalších částech Česka. Pojďte se podívat, jak Renault ve spolupráci s dalšími společnostmi na sdílené chytré mobilitě pracují.

Co je „smart city“ a jaké má výhody?

Poslední dobou se velice často objevuje pojem „smart city“ a možná i vy jste jej už někde zaslechli. Ale co to vůbec je? Dle doslovného překladu smart city znamená „chytré město“, což doopravdy nejlépe vystihuje a charakterizuje tuto technologii. Jedná se o město, kde spolu dopravní prostředky, a to nejen osobní automobily, ale například i hromadná doprava, navzájem s infrastrukturou komunikují. Většina takových projektů je nyní jen ve formě plánů nebo předběžných realizací. Výsledkem smart city jsou hned dvě nepřehlédnutelné výhody:

  • Lepší mobilita a přístup k dopravě v případě potřeby
  • Méně provozu v ulicích měst

Díky sdílení dopravních prostředků ve smart city máte mnohem lepší šanci se dostat odkudkoliv kamkoliv. Můžete tak ušetřit čas i peníze. Dopravíte se mnohem snadněji z místa na místo, i když nemáte vlastní automobil, máte jej aktuálně porouchaný nebo jen potřebujete přejet domů za špatného počasí. Vyrazit lze se sdílenými automobily na nákup, ale třeba i na dovolenou. Další výhodu je, že se tímto výrazně sníží počet vozů v ulicích, což má pozitivní vliv nejen na hustotu dopravy, lepší průjezdnost města nebo více míst k parkování, ale i na životní prostředí.

Chytrá města budou i v České republice

Projekt chytrých měst má nyní ve svém plánu celosvětově zařazený automobilka Drive the Future. Ani Česko však nezůstává pozadu. U nás se aktuálně spouští projekt nazvaný Easy City. Ten má za úkol přiblížit veřejnosti teorii sdílených automobilů a pomoci jim v tomto směru získat potřebnou gramotnost. Spolupráce zatím probíhá s městy Třinec, Liberec, Brno a další budou postupem času následovat.

Sdílené Renaulty a další spolupracovníci na projektu

Největším spolupracovníkem projektu a pomocníkem s jeho realizací je firma, jež se zabývá sdílením automobilů. Další nepostradatelnou součástí celého plánu je zahraniční společnost se svými nabíjecími stanicemi s certifikátem ZE Ready, tedy dobití vozu na optimální výkon. Samotnými elektromobily pak budou Renault Zoe, popřípadě pro dálkové cestování naftové kombi. Pro porovnání ceny a lepší představu o výhodnosti je třeba říct, že Renault Zoe zakoupíte bez speciální výbavy za 837 000 Kč, zatímco jeho zapůjčení v rámci sdílení automobilů vás vyjde průměru na 2 Kč za jeden ujetý kilometr.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články