Reset najetých kilometrů může skrývat i další praktické funkce

                   

Také jste ještě nepodlehli trendu nových automobilů, u kterých se většina věcí ovládá skrz dotykový displej a klasických mechanických tlačítek je zde naprosté minimum? To je dobře. Nejenom, že klasická mechanická tlačítka mohou usnadnit přístup k řadě funkcí během jízdy, ale také mohou mít i různé skryté funkce, o kterých řada lidí často nemá ani tušení.

Nulování najetých kilometrů

Máte-li vůz, u kterého se počet najetých kilometrů jednoduše nuluje příslušným tlačítkem na palubní desce, které obvykle stačí zmáčknout a chvíli podržet, dost možná v něm máte skryty i některé další funkce, o kterých ani nevíte. Většina lidí si pochopitelně vystačí s tou základní.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Tou je vynulování stavu najetých kilometrů. Ne těch celkových, ale počítadla, které je označeno jako „trip“. To vám umožní sledovat počet ujetých kilometrů pouze v rámci určitého úseku. Podržením mechanického tlačítka se toto počítadlo vynuluje a vy můžete měřit znovu.

Tlačítko může mít i další funkce

U řady vozů může mít toto tlačítko, které se jenom mačká, a u některých vozidel se může také otáčet, ještě několik dalších funkcí, o kterých nemá řada řidičů ani tušení. Někteří na ně dost možná nepřijdou ani za dobu celého užívání svého vozu. Jak proto, že se nikdy nepodívají do návodu k autu, tak i možná proto, že automobilky další vlastnosti těchto tlačítek nechávají pod pokličkou, a využívají je jenom pro servisní účely, když má auto na kontrole mechanik.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jaké jsou další možnosti využití tlačítka k nulování najetých kilometrů?

Pojďme se podívat na to, jak toto tlačítko funguje a co všechno může nabídnout. Základní funkce je jasná. Stačí ho stisknout, často nějaký čas podržet a dojde k vynulování počítadla s označením „trip“. Toto zná každý.

Další možností jeho využití může být takzvaná autodiagnostika. Během chvíle se tak můžeme na malém displeji dozvědět různá fakta o našem voze. Obvykle pomocí různých přednastavených kódů, kdy každý z nich skrývá určitou konkrétní zprávu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Další možností využití tlačítka na reset najetých kilometrů je vynulování dat, která jsou spojena se servisní prohlídkou. Pokud vám vždy přišlo divné, jak mechanici v servisu zajistili, aby se vám začal interval počítat opět od začátku, tak k tomu mohlo dojít jednoduše pomocí tohoto tlačítko.

U nulování servisního intervalu ještě zůstaneme. Ne však toho klasického, ale intervalu výměny oleje. Pokud je doporučený interval oleje jiný, než je doporučený interval pro servis, tak dochází obvykle k tomu, že je možné vynulovat i tento druhý čítač.

Jak funkci využít a aktivovat?

A tady může přijít kámen úrazu. Roli primárně hraje to, jaké máte auto. Jak značku, tak klidně i model. Obecně se dá říci, že se požadovaná funkce obvykle vyvolává tak, že je třeba provést správnou kombinaci několika postupů. Obvykle jde o otáčení klíčku do konkrétní polohy, spolu se správným mačkáním konkrétního tlačítka. Je to trochu jako správná kombinace k sejfu a u některých aut může být postup opravdu celkem zapeklitý.

Jak zjistit funkce a jejich aktivace u vašeho vozu?

Pokud vás zajímá, zda toto miniaturní a jednoduché tlačítko skrývá i nějaké další funkce než jenom nulování kilometrů, bude s největší pravděpodobností třeba prolistovat manuál k vašemu vozu. Pokud ho po ruce nemáte, nebo tím nechcete trávit dny a týdny, jsou i další možnosti.

Informace k těmto funkcím může být možné dohledat online, ať už na různých fan webech, nebo na různých diskuzních serverech. Stejně tak je možné se na tuto funkci osobně zeptat ve vašem servisu, třeba ve chvíli, až tam vyrazíte na servisní prohlídku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský tank neměl šanci, zničil ho improvizovaný protitankový létající „granátomet“ za pár korun. O náhodu nešlo, byl přesný
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat
adbz.cz
adbz.cz
Moje tchyně dávala do mikrovlnky ponožky. Nechápala jsem to až do té doby, než mi vysvětlila, že se tak zahřívá