Nebýt kamery, nehodě by nikdo nevěřil. Chodec se na kapotě objevil bez varování

Kameru v autě nemá každý řidič, ale jsou situace, kdy by bez kamery hrozilo řidiči i vězení. Nehody s chodem jsou vždy nepříjemné, o to víc když je chodec viníkem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tohle je asi noční můra každého řidiče. Jet po silnici, v noci, nabrat chodce na kapotu zcela nevinně, a vysvětlovat policii, že chyba byla opravdu a jedině na straně chodce. Sama policie, když viděla dotčené video, prohlásila, že bez záznamu by neuvěřila, že na vině není řidič auta. O co přesně šlo a co se stalo?

Auto a člověk? Řidič obvykle nemá šanci dokázat nevinu

Záznam vypadá vcelku poklidně. Řidič auta jede, kamera na čelním skle běží a nenahrává nic zajímavého, jen prázdnou potemnělou silnici. Prázdnou, do chvíle, než se u krajnice objeví v protisměru chodec. Stále vše v pořádku, situace nabere na obrátkách během zlomku okamžiku. Chodec přeběhne do druhého pruhu, přímo před auto a vrhne se mu na kapotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zde přicházíme do bodu, který je zajímavý, kontroverzní a pro řidiče aut nebezpečně krutý a bezvýchodný. Viníkem incidentu na videu je jednoznačně chodec. Dokázat svou nevinu mohl řidič díky záznamu na kameře. Bez něj by bylo vše naopak, stačilo by, aby chodec před policií prohlásil, že ho řidič smetl. Motorista by byl v problémech, ze kterých by se nedokázal osvobodit.

U choce se předpokládá, že netouží po kolizi

Spravedlnost nespravedlnost, s největší pravděpodobností by závěr policie zněl, že viníkem je řidič auta. Bezvýchodnost vidíme v tom, že při střetu auta a člověka je viníkem vždy řidič auta. Tedy za viníka je považován vždy řidič auta. Pouze u tramvaje či vlaku je na věc nahlíženo jinak, ale to sem teď nepatří. Při nehodě auto versus chodec se předpokládá, že násobně větší škody a újmy dopadnou na člověka.

Tedy že člověk se nechce do takové krizové situace vůbec dostat. V tomto případě by byl chodec automaticky bez viny. Řidič by dostal pokutu, mohl by jít do vězení, platil by odškodnění. Co s tím dělat? Nelze říct, že by každý řidič měl mít v autě kameru a nahrávat nonstop, co se děje před ním. Ale jsou situace, jako tato, kdy by byl bez kamery a záznamu na ní řidič doslova ztracen.

Jak vidíte automatickou vinu řidičů vy?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vynalezl stroj času a zmizel: Někteří věří, že se Mike Marcum přesunul do 30. let
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě