Řidič luxusního BMW projel křižovatku na červenou, pak to švihl přes plnou čáru. Proč se ho pokuta samozřejmě netýká?

Jízda na červenou, jízda přes plnou čáru, a přesto odjel řidič luxusního vozu bez pokuty. Každý jiný by platil jako mourovatý.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.
Další 0 fotografie
                   

V roce 2023 vstoupil v platnost nový bodový systém. Tedy přesněji řečeno v rámci novely došlo k úpravě bodového systému, došlo ke sjednocení bodového ohodnocení v rámci skupin a k úpravě některých trestů. Mezi ty takzvané závažné přestupky patří například jízda na červenou nebo porušení zákazu předjíždění. Navzdory dramatickým trestům řidiči závažné přestupky stále páchají, neřeší riziko trestu vůči sobě. A co je horší?

Hulváti závažnými přestupky ohrožjí nejen sebe, ale i ostatní

Hulváti ignorují ohrožení ostatních účastníků silničních provozu. Na toto téma napsal do redakce e-mail čtenář Jiří K., e-mail přišel 1. 10. 2023 a my jsme se rozhodli zveřejnit jej v plném rozsahu, včetně přiložených fotografií. Věc se stala v Praze v Michelské ulici. „Jel jsem dolů Michelskou ulicí a všiml jsem si, pár aut přede mnou, neukázněné jízdy BMW,“ píše pan Jiří. „Pokud všechna auta jela plynule, tak toto tak rozhodně nejelo.“ A pokračuje dál.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.

„Když jsme přijeli na křižovatku, už zdálky bylo jasné, že ji nestihneme projet na zelenou,“ vzpomíná čtenář. „Já určitě ne, Ford přede mnou také ne a ani ono BMW to nemohlo stihnout.“ A také že to BMW nestihlo, podle vyprávění pana Jiřího už „dávno“ svítila na semaforu červená a řidič (či řidička?) BMW vjel do křižovatky a projel ji. „Byl velký provoz a za chvíli nám padla zase zelená, BMW jsme opět dojeli,“ popisuje pan Jiří.

26letý řidič „závodník“ dlouhodobě páchal dopravní přestupky. Vyfasoval historicky rekordní pokutu ve výši 350 000 Kč

Doplňuje, jak pak řidič BMW chtěl odbočit doleva a udělal to pěkně přes plnou čáru. „Co takovému řidiči hrozí a proč nedostal pokutu?“ ptá se závěrem pan Jiří a dodává, že nefotil on, ale spolujezdec. Pokud bychom postupovali od konce, tak proč nedostal řidič pokutu, je jednoduché. Na místě nebyla hlídka policie, která by přestupek zaregistrovala, řidiče zastavila a zahájila s ním patřičné řízení. To, že někdo vidí přestupek, neznamená, že za něj pachatel bude potrestán.

Jízda na červenou plnou křižovatkou je riskantním manévrem

Udávat někoho na policii, předávat podklady k zahájení řízení, to už je asi za hranou, zejména „pokud se nic nestalo“. Pravdou je, že vychovávat takového hulváta už je asi pozdě. A co řidiči za jízdu na červenou hrozí? Jak už bylo řečeno, jedná se o jeden ze závažnějších přestupků. Stejně jako je jím porušení zákazu předjíždění, jak by šla možná ohodnotit jízda přes plnou čáru. Tam je samozřejmě podle fotek těžko usuzovat.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.

Nicméně tento přestupek je za pokutu ve správním řízení 5 000 – 10 000 Kč, 7 trestných bodů a zákaz řízení na 6–12 měsíců. Jízda na červenou, nezastavení na signál „Stůj“, patří také mezi závažné přestupky, ale s menším ohodnocením. Ve správním řízení hrozí pokuta 2 500 – 5 000 Kč a udělení 5 trestných bodů. Nicméně kde není žalobce, není ani soudce. Takže jakkoli je často vidět na silnicích velmi nebezpečné jednání, zůstává toto velmi často bez postihu.

Galerie

Další 0 fotografie

Jeli jste někdy na červenou a proč?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články