Řidič elektromobilu zaparkoval záměrně špatně. Zablokoval v pražském obchoďáku 2 místa, dát mu pokutu není ale snadné

Postavit auto přes dvě parkovací místa je hulvátství, dokázal to jeden řidič v Praze. I na soukromém pozemku ale může hrozit pokuta!

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Karla D.
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Karla D.
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Karla D.
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Karla D.
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Karla D.
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Špatné parkování přes dvě místa je nešvarem, který je poměrně častý a rozšířený. Jsou situace, kdy jde o přestupek a hrozí pokuta, ovšem neplatí to vždy. Na toto téma se nám do redakce ozval Karel Darnošt z Prahy, 2.10.2023 poslal email. My jsme se po přečtení rozhodli zveřejnit v plném rozsahu i s přiloženými fotografiemi. Dotaz se týkal osobní zkušenosti čtenáře s řidičem, který parkoval a zabíral při tom dvě parkovací místa.

Na správné parkování stačí mít slušné vychování, ne předpisy

Stalo se na parkovišti v pražském obchodním centru Arkády Pankrác. „Zaparkoval jsem nahoře v Arkádách,“ píše čtenář Karel Darnošt, „a všiml jsem si vedle stojícího automobilu značky Tesla.“ Ten stál, jak je patrné z fotek, napůl přes dvě parkovací místa. Jinak řečeno, blokoval dva parkovací boxy. „Parkoviště nebylo nijak přeplněné, říkal jsem si proč tak stojí,“ pokračoval pan Karel. A pak uzavřel svůj dopis dotazem.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Karla D.

Ptal se, jestli hrozí řidiči, který takto zaparkoval, nějaký postih. Věc není jednoznačná. Parkování na veřejných silnicích a parkovištích podléhá pravidlům, která jsou stanovena zákonem o provozu na pozemních komunikacích. Tato pravidla mají za cíl zajišťovat bezpečnost a řád na veřejných komunikacích. Když jde o parkování na veřejných prostorech, stání přes dvě parkovací místa je považováno za přestupek. Hrozí pokuta 2 000 Kč.

Mladý řidič dodávky porušil při nehodě fyzikální zákony a zaparkoval na střeše rodinného domu

Pravidlo stanovuje, že řidič nesmí obrysem svého vozidla přesahovat do dalšího parkovacího místa. Toto řidič vozu Tesla porušil, otázkou je ale, zda stál nebo nestál na veřejném pozemku. Situace se totiž mění, když jde o soukromé parkoviště. Na soukromých pozemcích platí pravidla stanovená vlastníkem pozemku. Některá soukromá parkoviště mohou mít pravidla silničního provozu. Je tady ale ještě status tzv. účelové komunikace.

Řidiči neví, že pokuta někdy hrozí i na parkovišti u obchoďáku

Na té mohou platit běžná pravidla silničního provozu. Jde příkladově o přednost zprava, jednosměrný provoz, vyhrazená místa pro tělesně postižené a podobně. A jestliže na parkovišti platí běžná pravidla silničního provozu, pak je teoreticky možné udělit za parkování přes dvě místa pokutu. Řidiči někdy neznají skutečnost s účelovou komunikací a netuší, že jim hrozí pokuta.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Karla D.

Z jiného úhlu pohledu, hulváti velmi často počítají s tím, že jsou na parkovištích bez pravidel a parkují, jak s jim zlíbí. Pokud část obchodních center a supermarketů uplatňuje pravidla silničního provozu na svých parkovištích, zásady správného parkování jsou tam platné. Pokud však parkoviště nemá řádně označeno vodorovným a svislým dopravním značením parkoviště a parkovací místa nejsou jasně vymezena, může být obtížné, téměř nemožné, někoho pokutovat.

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie

Parkujete vždy správně a slušně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články