Nachytal sprejera, jak stříká barvu na jeho auto. Policie si ale došlápla na něj, teď mu hrozí vysoký trest a vězení

Brát spravedlnost do vlastních rukou se nemusí vyplatit. Kvůli postříkanému autu hrozí řidiči odnětí svobody na tři roky.

i Zdroj fotografie: Elfix / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přijít k autu a zjistit, že je poškozené po zásahu vandalů, je něco, co nechce žádný řidič zažít. Nachytat vandala na místě při činu pak může být ještě horší a pro řidiče a majitele auta riskantnější. V extrémním případě může při pokusu o zadržení přijít majitel vozu k újmě na zdraví a kvůli sprejem postříkanému autu mít i trvalé zdravotní následky. Nebo se vše může otočit proti němu. Tak, jako se to stalo čtenáři panu Petrovi z Mostu.

Sprej v rukách mládeže je zbraň. To je ale ruka chlapa také

Ten nám 19. května 2023 poslal e-mail se svým příběhem a my jsme se jej rozhodli zveřejnit v plném rozsahu. Pan Petr se blížil ke svému zaparkovanému autu a zjistil, že někdo mu na něj stříká sprejem nápisy. „Byl jsem v šoku a rozzuřený, když jsem viděl výrostka, co dělá, zařval jsem na něj,“ vypráví pan Petr. Když začal utíkat, bez přemýšlení ho pronásledoval, a nakonec ho dostihl. V hněvu mu udělil pár facek, aby ho potrestal za to, co udělal jeho autu. Tato reakce pana Petra se však obrátila proti němu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Myslel jsem, že tím je vše vyřešeno, ani jsem po něm nechtěl, aby auto očistil,“ říká čtenář Petr a poškozený v jedné osobě, „vše se ale otočilo proti mně.“ Mladík na něj podal trestní oznámení za ublížení na zdraví. Tvrdil, že utržil zranění a má bolesti hlavy. Co už pan Petr totiž nevěděl, když odešel od sprejera zpět ke svému autu, že ten zavolal záchranku a policii. Petra udal, toho snadno policie dohledala podle auta. Sprejer si totiž fotil auta, která poškozoval, před nastříkáním a po nastříkání jako důkaz své „odvahy“. Fotku poškozeného vozu policii samozřejmě neukázal, tu smazal. Auto před postřikem, s čitelnou SPZ, policii předložil.

Z oběti se stal pachatel, vše zastínil jiný trestný čin

Petr se nyní ocitl ve vážných problémech, protože jeho reakce na vandalismus měla dramatické následky. Podle českých zákonů je ublížení na zdraví trestným činem. Závažnost a případný trest za tento čin závisí na konkrétních okolnostech, vážnosti zranění a dalších faktorech. Ublížení na zdraví upravuje trestní zákoník, ublížením na zdraví se rozumí způsobení takového stavu, při kterém dochází k porušení normálních tělesných nebo duševních funkcí. Je to tedy stav záležející v poruše zdraví nebo jiném onemocnění či poranění. Tento stav znemožňuje či znesnadňuje, nikoli jen po krátkou dobu, výkon obvyklých činností.

Student na koloběžce naboural do auta. Vězení a náhrada škody ale hrozí svalnatému Danielovi za volantem

U těžké újmy na zdraví se musí jednat o vážnou poruchu zdraví či vážné onemocnění trvající delší dobu cca 6 týdnů, které postižený pociťuje jako citelnou újmu v obvyklém způsobu života. „Teď čekám, co bude, protože sprejer se údajně léčí a nevím, jak dlouho to bude probíhat a jaké zdravotní následky si vymyslí.“ Čtenář je skutečně ve velkých potížích. „Dal jsem mu skutečně jen pár facek, nic víc,“ dušuje se čtenář, „ale asi měl nějaké další zranění, tak nějak si to vybavuji, byl to nějaký skejťák a asi se předtím někde vymlátil.“ 

Podle doby léčby a rozsahu zranění bude stanoven trest

Sprejer všechny aktuální oděrky, škrábance a problémy hodil na pana Petra. Petr se nyní musí vypořádat s právními důsledky svého jednání. Je možné, že bude čelit trestnímu řízení a případnému soudnímu procesu, kde bude muset obhajovat své jednání. Jen velmi těžce obhajovat. Je důležité si uvědomit, že násilí nikdy není řešením a může mít vážné následky nejen pro oběti, ale i pro pachatele.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohužel to, že mu vandal postříkal auto, je vedle údajného zranění hlavy a tvrzení o trvalém poškození zanedbatelné. Tento příběh je de facto varováním, že jedinou správnou reakcí na takové situace je informovat policii o přestupku, a ne vykonávat osobní spravedlnost. Panu Petrovi hrozí za ublížení na zdraví odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. Za těžké ublížení pak může dostat o rok více.

Co byste dělali na místě řidiče vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články