Největší změna řidičských průkazů v historii Česka: Od roku 2024 se vše změnilo od základů. Co musíte vědět?

Řídit auto před 18 lety věku je u nás nově možné. Sedět s mladistvým v autě ale musí dospělý řidič, který za něj nese, či nenese odpovědnost?

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Velká novinka v našem prostředí, řidičský průkaz od 17 let. Platí, že od 1. 1. 2024 smí žadatel o řidičské oprávnění absolvovat závěrečnou zkoušku a řidičský průkaz mu může být udělen již od věku 17 let. Prakticky to znamená, že zatím sedmnáctiletí řidiči na našich silnicích nejsou. Proč? Protože se to zatím jednoduše nedalo stihnout. Ale dejme tomu, že za pár týdnů už se s mladistvými řidiči budeme na našich silnicích potkávat.

Komu je 17 let, může u nás získat řidičský průkaz na auto

Od začátku roku je možné podávat žádosti, takže to mohli sedmnáctiletí udělat hned 1., respektive 2. ledna 2024. Samozřejmě pouze s písemným souhlasem zákonného zástupce. To je zpravidla rodič, ale nemusí být. Dalším krokem k řidičáku je tedy podání žádosti. A také zapsání takzvaného mentora. To je dospělý člověk se zkušenostmi, bude vysvětleno níže, který bude s mladistvým řidičem jezdit. Mentor má povinnost sedět na sedadle vedle řidiče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Musí sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích a chování řidiče. V případě potřeby je povinen poskytnout řidiči radu. Do ovládání vozidla ale není oprávněn fyzicky zasahovat. Čili žádné tahání za volant a podobně! Jinak v autoškole mentor není, tam probíhá výuka jako u dospělých adeptů. Nefunguje to tak, že si k mladistvému sedne do auta kdokoli. Mentor musí být zapsán na Registru řidičů. Jaké jsou další povinnosti mentora? Mentor nesmí vykonávat svou činnost doprovodu pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. To je asi jasné.

Máte řidičák? Nově budete platit 44 Kč každý týden. Bezpodmínečně do státní kasy na dluh po předchozí vládě

Mentor je samozřejmě povinen na výzvu policisty prokázat svou totožnost a na výzvu se podrobit vyšetření, jestli není ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou. Dále mentor nesmí vykonávat danou činnost, je-li jeho schopnost k tomuto snížena v důsledku jeho zdravotního stavu. A teď k tomu, kdo může být mentorem. Logicky osoba starší 18 let, a nejenom to. Reálně (až na výjimky) mu musí být minimálně 28 let, protože musí mít uděleno řidičské oprávnění pro skupinu B před více než 10 lety.

Mentor nesmí mít žádné body a pít před jízdou alkohol

Navíc posledních 5 let musí být nepřetržitě držitelem řidičského oprávnění pro skupinu B. Bez vybodování, zákazu řízení a podobně. Mentor nesmí mít aktuálně zadržený řidičský průkaz a nesmí mít žádné trestné body. Co bude určitě zajímat každého dospělého, který o tom, že by se stal mentorem, uvažuje? Jak je to s právní odpovědností v případě, že sedmnáctiletý řidič spáchá nějakou nehodu? Zásadní je vědět, že mladistvý je trestně odpovědný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pouze do patnácti let věku je člověk neodpovědný za své činy. Mezi patnáctým a osmnáctým rokem už trestněprávní odpovědnost má. Začneme-li od konce, tak tresty za provinění mladistvých jsou obvykle mírnější než u dospělých. Je na ně přihlíženo také v rovině toho, zda je mladistvý dodatečně mentálně společensky vyzrálý, aby své provinění pochopil. Takže odpovědí na otázku, zda v případě nehody bude trestán mentor, zní ne. Nebude. Bude ale pravděpodobně šetřeno, jestli mentor neporušil své povinnosti mentora.

Souhlasíte s řidičákem pro 17leté?

Zdroj: MD ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články