Od 1. ledna čekají řidiče zásadní změny na STK. Stačí jedno chybějící razítko a pokuta 15 000 Kč je nevyhnutelná

Kdo jezdí s automobilem s neplatnou technickou, vystavuje se riziku pokuty. V horším případě může od policejní kontroly odejít pěšky, bez auta.

i Zdroj fotografie: JiriMatejicek / Creative Commons / CC-BA-SY
                   

Technická kontrola je nedílnou součástí provozování motorového vozidla. U nových vozidel je první technická vyžadována až po prvních čtyřech letech provozu, následně pak každé dva roky. Kontroly provádí stanice technické kontroly, takzvané STK. Ty kromě technických prohlídek silničních vozidel zpravidla nabízejí i další služby, typicky je to měření emisí. Dále ověřování tachografů, evidenční kontroly, dovozové technické kontroly a podobně.

Bez platné STK nesmí auto na silnicích jezdit, hrozí pokuta

Až na vozidla kategorie R musí projít (a procházet) technickou kontrolou všechna silniční vozidla registrovaná v České republice. U našich severních sousedů se blíží v rámci STK velké změny. Každý polský řidič musí pravidelně řešit otázku technických kontrol. Mnoho z nich ale absolvuje STK s velkým zpožděním. Podle statistik více než 300 000 řidičů podstupuje technickou kontrolu s větším než měsíčním zpožděním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tato situace donutila polskou vládu přistoupit k přísnějším opatřením. Bylo zavedeno ustanovení o doplatku za provedení kontroly po stanoveném termínu. Tento doplatek za včas neprovedenou STK činí 100 % z ceny kontroly. Kromě toho by měli mít motoristé na paměti, že pokud policisté během běžné kontroly zjistí neplatnou technickou kontrolu, může to stát na pokutě v přepočtu 15 000 Kč. V platnost polská novinka vstoupí s prvním dnem příštího roku.

Drama a horor na STK, okolní státy prodloužení techničáku neuznávají. Jejich průjezdem si zaděláte na velký problém

Pokud má u nás řidič auto v dobrém technickém stavu, nemusí se technické kontroly obávat. Je-li automobil starší nebo má nějaké závady, vyplatí se před jízdou kontrola a oprava v servisu. Řada autoservisů službu spojenou s kontrolou před STK nabízí. Automechanik vůz zkontroluje a po dohodě opraví závady, které by bránily absolvování technické kontroly. Jak je to u nás, pokud jezdí někdo s neplatnou technickou? Cena prohlídky se nijak nemění.

Policie řidiče ve voze s neplatnou STK pokutuje, popř. odstaví

Stačí dojet na STK, a pokud vozidlo splňuje podmínky, projde. Technik na STK to, že přijelo auto bez STK, nijak neřeší. Řeší to ovšem policie, pokud při kontrole na takové auto narazí. Hrozí pokuta 1 500 Kč až 2 500 Kč. To ovšem platí pouze v případě, že je vozidlo technicky v pořádku a je způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Pokud policejní hlídka zjistí, že vozidlo vykazuje závady nebezpečné pro ostatní účastníky provozu, pokuta může být výrazně vyšší. V extrému může dojít k odstavení vozidla. Tak jako tak se nevyplácí cestu na STK oddalovat.

Máte platnou STK?

Zdroj: Cebia
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články