Proč zkušení řidiči vozí v autě klasickou dlaždici? Důvod nikdo neuhádne, jde ale skutečně o život

Obkládací dlaždice v autě má řidičům nahrazovat kuchyňskou pomůcku. Ale pravý důvod je jiný, jde o asistenta pro záchranu zdraví a života.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek AutoŽivě
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Nemálo českých řidičů, zejména těch s dřívějším datem narození, plní svá auta nejrůznějšími nepotřebnými věcmi. V kufrech jejich automobilů je možné vidět různé nástroje a nářadí, jako jsou kladiva či sekery. Existují výtečníci, kteří s sebou dokonce vozí i druhé rezervní kolo. To sice drasticky zmenšuje velikost nákladového prostoru a zvyšuje hmotnost, ale co? Většina z těchto věcí je naprosto zbytečných.

Stavební materiál vozí v autě nejen zedníci, ale i běžní řidiči

Existují ale některé předměty, které mohou řidiči v extrémní situaci pomoci. I takové, které jsou na první pohled velmi neobvyklé. Třeba jako stavební materiál. Je to sice k neuvěření, ale někdy můžeme vidět v autech obkladové dlaždice. A nejde o automobil řemeslníka. A přesněji jde o dlaždici, ne dlaždice. Obvykle je takový kousek umístěn v kapse dveří řidiče, což není náhoda. Je to místo blíže k řidiči.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek AutoŽivě

To znamená, že je dlaždice hned po ruce. „Znám ten trik,“ říká odborník na servis evropských a japonských vozů pan Pavlíček, „a vím, že nejsou vhodné standardní malé dlaždice.“ Podle experta jsou zapotřebí co nejtvrdší dlaždice, jde o velmi odolný umělý materiál, který imituje přírodní kámen. Využití je mnohdy až absurdní a bizarní. Řidiči kamionů dlaždici nazývají „asistent“ a mnozí z nich si ji na dlouhé cesty vždy berou s sebou. Proč?

Zběhlí řidiči vozí v autě obyčejnou tužku. Kdo zjistí důvod, bez váhání si ji dá do vozu také

Tak třeba prý mají v této dlaždici praktické kuchyňské prkénko. Mohou na ní krájet sýr, uzeniny a další jídlo a je snazší ji udržovat než prkénko ze dřeva nebo z plastu. Ale o to nejde. Díky své struktuře a materiálu je dlaždice pevnější než sklo. Stačí jen malou silou udeřit rohem dlaždice do skleněné plochy a hned se rozbije na kusy. To je důležité, když dojde k náhlé nehodě. Když se vozidlo začne potápět pod vodou, nemůže řidič otevřít dveře a vystoupit z kabiny.

Lepší než dlaždice je asi kladivo, na něm sýr ale nenakrájíte

Nastává souboj o život, souboj s časem. A tehdy prý mohou řidiči pomocí dlaždice rozbít sklo a auto opustit. Rozhodně půjde boční okénko rozbít lépe tvrdým předmětem než třeba pěstí. Nicméně spíše než dlaždici už by bylo lepší mít v autě klasické deformační kladívko s průrazným kovovým hrotem. Tam je jistota vyšší. Nicméně dlaždice prý nezabírá skoro žádné místo, zejména v boční přihrádce ve dveřích. Tak jako tak jde o netradiční pomůcku. 

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie

Dáte si dlaždici do auta?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články