Nechtěli čekat v koloně, tak se netrpěliví řidiči otočili a projeli záchranářskou uličku v protisměru na nejbližší sjezd

Nehoda nákladního automobilu, který vzplál, blokovala rychlostní silnici. Drtivá většina řidičů umožnila průjezd hasičů, policie i záchranky tím, že vytvořila záchranářskou uličku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Záchranářská ulička je stále ještě relativní novinkou na silnicích, přestože už je několik let v planosti nejen v Česku. Řidiči jsou povinní vytvořit mezi svými vozidly dostatečný prostor pro průjezd automobilů integrovaného záchranného systému. Za nerespektování hrozí pokuty. Přesto se řada řidičů stále ještě zajet ke kraji nenaučila nebo to prostě ignoruje.

Nechtěli čekat v koloně

To vůbec nejhorší, co řidiče může napadnout, když uvízne v zácpě na dálnici, je obrátit to do protisměru. A ještě hůř vyrazit záchranářskou uličkou pryč z dálnice. Málokoho by napadlo, aby se k tak riskantnímu a nebezpečnému kousku odhodlal. Ale najdou se i tací řidiči. Přesně to se totiž stalo na polské rychlostní silnici S8 u obce Ligota Polska.

Kolona se vytvořila poté, co silnici zablokovala nehoda nákladního automobilu, který začal hořet. Hasiči se potřebovali k požáru rychle dostat. Jenže někteří neohleduplní řidiči nechtěli v koloně čekat. Porušili pravidlo o záchranářské uličce a v protisměru se snažili opustit silnici. Video natočil jeden z řidičů vozu, který v zácpě také uvízl.

Jde většinou jen o minuty

Mezi vozy, která na rychlostní silnici uvízla, se vytvořila záchranářská ulička, kterou pohodlně mohla využít policie, hasiči i záchranná služba. Z videa není patrné, zda neohleduplní netrpělivá řidiči, jež vyrazili z kolony v protisměru uličkou, zabránili nebo zkomplikovali průjezd vozů záchranných složek. Každopádně jde o riskantní chování, za které padají nemalé pokuty.

Při dopoledním zásahu na dálnici D8 u obce Litochovice nad Labem hasiči natočili průjezd záchranářskou uličkou. Děkujeme všem vzorným řidičům za spolupráci! Díky Vám jsme ve správný čas na správném místě!

Zveřejnil(a) Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje dne Středa 18. srpna 2021

Ani pro řidiče automobilů záchranných složek není jednoduché se záchranářskou uličkou procpat k místu nehody. Při několikakilometrových cestách je umění to zvládnout, což dokazuje video ústeckých hasičů. Stačí jeden nepozorný řidič, který nechá část svého auta trčet k prostředku silnice a sanita ani hasiči neprojedou. Přitom u většiny dopravních nehod jde při záchraně lidských životů doslova o minuty.

Dodržujete pravidlo o záchranářské uličce?

Zdroj: Korytarz Życia Włącz Myślenie

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články