Řidiči kamionů: Jsou místa, kam z kabiny nemůžeme vidět

                   

Čas od času dojde k nehodě, která opět vyvolá diskuzi na téma kamionů na silnicích. V řadě případů je vina kladena právě řidičům těchto velkých nákladních vozidel. Jednou z posledních nehod byla i ta ve Strzelnu v Polsku, kde kamion trefil dvě ženy na přechodu. Nutno dodat, že ty na přechod vstoupily těsně před ním. Reakce řidiče po činu byla jasná – prý je neviděl.

Jsou místa, kam opravdu není vidět

Kabina kamionů je umístěna tak, že řidič má celkem vysoký posed, což výrazně ovlivňuje i to, co a kde vidí. Pokud se podíváme na několik hlavních rizikových míst, tak se jedná o plochu hned u dveří spolujezdce, kde chodec v mnoha případech nemusí být vůbec vidět. Další rizikové místo se může objevit před pravým, rohem kabiny, kde může ve výhledu bránit kombinace vysokého posezu a samozřejmě také sloupku.

Mezi další riziková místa patří prostor těsně před kabinou. Pokud se na toto místo postaví chodec, existuje riziko, že ho řidič kamionu nevidí. Zapomínat dále nelze ani zadní část návěsu. Kombinace jeho výšky a šířky jasně znemožňují vidět postavu, pokud se za ním nachází.

Zrcátka pomáhají, ale ne na všechna místa

Mnoho kamionů je dnes už vybavena řadou doplňkových zrcátek. Kromě těch klasických existuje i zrcátko umístěné nad dveřmi spolujezdce, skrz které lze monitorovat právě rizikový prostor u dveří. Dále existuje zrcátko nad čelním sklem, které monitoruje rizikový prostor těsně před kamionem. Díky nim lze případní nebezpečí včas zpozorovat.

Riziková místa přesto zůstávají

I když má řidič i díky využití dalších přídavných zrcátek výhled téměř kolem celého vozu, stále tu jsou ona riziková místa. Jedním z hlavních je právě úhel u pravého předního sloupku kabiny. Pokud se případný chodec dostane na toto místo, řidič uvnitř ho skutečně nemusí vidět. K tomu dojde až ve chvíli, kdy se dostane buď na úroveň dveří, nebo před kabinu.

Druhým rizikovým místem je zadní část návěsu. To platí jak pro chodce, tak třeba i cyklisty, ale i řidiče velmi malých osobních automobilů. Pokud by dojeli až příliš blízko za návěs, není nic neobvyklého, že o nich řidič nákladního vozidla nemusí mít ani tušení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety
Události247.cz
Události247.cz
Ruskové na frontě mění taktiku: Mají jen dvě možnosti, jak pokračovat, míní expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
adbz.cz
adbz.cz
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra