Proč si mazaní kamioňáci dávají za sklo imitaci SPZ se svým jménem? Někteří tím šetří na pokutách, jiní riskují život

Umístění tabulky se svým křestním jménem za sklem nákladního auta je stejně hloupé a nebezpečné, jako samolepka se jménem dítěte na rodinném voze

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V jedné staré písni se zpívá, že „řidič, ten těžký chleba má“ a s tím vlastně nelze nic než souhlasit. Představa, že člověk sedí desítky hodin za volantem a najíždí tisíce kilometrů, zavání nudou. Řidiči kamionů jsou v rámci automobilismu svérázným živočišným druhem. Ve svém autě v podstatě žijí. A tak si kabinu vozu upravují k obrazu svému. Našli bychom uvnitř televizi se satelitní anténou, mikrovlnku, sbírku šťavnatých časopisů pro dlouhé večery. A také nejrůznější okrasné předměty či talismany.

Vysílačka je základ komunikace, ale pozor na ni

Nedílnou součástí výbavy nákladního auta je vysílačka. S ní se může řidič kamionu domlouvat jak se svou mateřskou základnou, pokud je v dosahu, tak také s řidiči ostatních kamionů. Což je mimochodem varování pro piráty a vybrzďovače. Pokud na dálnici má někdo tendence „vychovávat“ pomalu jedoucí kamion a pak rychle ujet, může se mu stát, že ho po pár kilometrech vezmou jiní kamioňáci „do kleští.“ Dostali totiž echo vysílačkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedním z důvodů, proč mají řidiči kamionů za sklem svého auta tabulku se svým jménem, je právě jednodušší komunikace vysílačkou. Když potká kamioňák kamioňáka, a přečte si za sklem jeho jméno, může ho snadněji oslovit a navázat kontakt. Existuje však ještě další důvod, které není zrovna legální, a má za cíl prevenci a vyhýbání se pokutám.

Bez pokuty? S rizikem přepadení a krádeže

Podle našeho zdroje, pana Jardy ze Zbiroha, který jezdí s kamionem už řadu let, zkouší někteří řidiči umístit „nenápadně“ imitaci SPZky se svým jménem do blízkosti oficiální registrační značky auta. Pokud pak jede pod kamerami či rychlostními radary, spoléhá řidič na to, že kamera zachytí jeho jméno na tabulce a ne skutečnou registrační značku. Pokuta pak nedorazí na správnou adresu, protože systém registrační značku s nápisem Tonda nebo Bohumil nenajde.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Prozaičtějším důvodem je pak pouze to, že řidič chce mít za sklem své jméno, a když potká někoho kdo je podobně zaměřený, prostě ví, jak se jmenuje. Umístění jména za sklo na autě však nese pro řidiče kamionu značné riziko. Může si ho vyhlédnout parta zlodějů a v noci, když řidič spí, ho voláním jeho jména vzbudit, vylákat ven z kabiny a v lepším případě „pouze“ okrást.

Co vy, máte na svém autě své jméno?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Zelenského mírový plán je jedinou cestou vpřed,“ tvrdí zarputile ukrajinský diplomat Ihor Žovkva
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat
adbz.cz
adbz.cz
Ze 2 bytů udělali 1: „Intimní“ a „denní“ zónu v pastelových barvách oddělují posuvné dveře přes celou stěnu