Motoristé si nově dávají do auta dřevěný kolíček na prádlo. Důvod jen tak někdo neodhalí

Ušetři v autě se dá různým způsobem, ne vždy jde o spotřebu paliva. Není třeba vyhazovat peníze za drahé osvěžovače vzduchu.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Kolíček na prádlo je levná, jednoduchá a funkční pomůcka v domácnosti. Každý, kdo kdy vešel vyprané prádlo ví, že určité svršky nelze jen tak přehodit přes sušák či šnůru. Zejména lehké, syntetické materiály kloužou a bez kolíčku spadnou ze sušáku na zem. Proč ale používají kolíček na prádlo řidiči ve svých autech?

Průmyslově vyráběné osvěžovače nejsou tak atraktivní

Obyčejný dřevěný kolík se může stát zdrojem pozitivních emocí a vyšší útulnosti v kabině vozu. Nejde o nijak složitou či nákladnou operaci. Stačí kolík, pár minut práce, patřičný olej a výsledek je překvapivě ohromující. Co tedy s kolíkem dělat a jak ho použít? Na spodní část kolíčku na prádlo se nanese esenciální olej s oblíbeným aromatem. Výběr je na každém osobně, záleží na subjektivních preferencích. Tekutina se nechá vsáknout do dřeva.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Díky porézní struktuře a charakteru materiálu dojde k rychlému a dostatečném vstřebání oleje do dřeva. Vůně bude dlouho cítit. Plastový kolíček na prádlo je zcela nevhodný. Mimochodem, pro danou věc není zapotřebí výhradně esenciální olej, lze použít i jiné aromatické kapaliny, nicméně pak bude třeba postup opakovat častěji než s esenciálním olejem, který vydrží vonět déle. Další krok je jednoduchý, stačí vzít kolíček nasycený aromatickou látkou a umístit jen v autě na vhodné místo.

Řidič může vytvářet vlastní kombinace vůní

Ideálně tam, kde dochází k distribuci vzduchu z výdechů klimatizace. Příjemná vůně pak rychle zaplní celou kabinu auta. Pokud řidič začne zvyšovat teplotu a topit, pak je účinek ještě znatelnější. Je možné použít víc kolíčků najednou, pak dojde ke komplexnějšímu provonění celého interiéru s bohatším a plnějším aromatem. A také je možné použít víc kolíčků na prádlo, ovšem každý s jinou vůní. Jeden kousek mže být nasycený například citrusovým či limetkovým aromatem, druhý lze napustit olejem s vůní máty. A dohromady vznikne atraktivní prostředí s typickou vůní koktejlu mojito.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Je třeba dát pozor na vhodné kombinace, ne všechny vůně se k sobě hodí. Nesprávné volba může způsobit nepříjemný pach a bolest hlavy. Pokud má řidič čas a chuť, může s vícero kolíčky průběžně měnit vůni v autě, kombinovat aromata, měnit jejich intenzitu a charakter. V létě jsou vhodnější lehčí, ovocnější tóny, na podzim a v zimě může přijít vhod spíše kořeněnější nádech ve stylu svařeného vína či punče. Kreativitě se v zásadě meze nekladou.

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Co vy, jakou máte v autě rádi vůni?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články