Zkušení řidiči kupují motorový olej pouze v litrovém balení. Vědí to, co ostatní ne

Proč kupovat olej po litrech, a ne ve větším balení? Důvodů je několik, tím hlavním je prevence před padělky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vybrat správný motorový olej není v dnešní době jednoduché. Občas lze narazit na velmi pochybné výrobky anebo rovnou padělky v nádobách s napodobeninami nálepek renomovaných značek. Motoristé platí za něco, co nemá cenu a mnohdy o tom ani nevědí, správné nádoby od falešných na první pohled nerozeznají. Jedním z důsledků této situace je tendence řidičů kupovat olej výhradně v litrových nádobách.

Zbavit se litru špatného oleje tolik nemrzí

Za nejpoužívanější a nejoblíbenější balení s motorovým olejem na automobilovém trhu jsou považovány čtyřlitrové nádoby. Statistiky z údajů na domácím i zahraničním trhu ukazují, že zájem o toto balení u zákazníků podporují zejména obavy z opětovné cesty do obchodu, opakované objednávání na internetu spojené s drahou dopravou a prevence nedostatku zásob maziva v garáži.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkušení řidiči však čtyřlitrové balení nekupují, raději si pořizují motorový olej v lahvích o objemu 1 litru. A mají k tomu hned několik pádných důvodů. Tím první a nejzásadnějším je obava z nákupu nekvalitního nebo padělaného produktu, jehož vlastnosti nebudou splňovat patřičné normy a budou nebezpečné pro správný chod automobilu. Řidič ví, že v případě nechtěné koupě špatného oleje není tak finančně bolestivé zbavit se jednoho litru.

Falešné oleje se prodávají zejména po 4 litrech

Falešné oleje jsou obvykle baleny do čtyřlitrových lahví a nádob, litrová nádoba je tak jednoduchou prevencí před nákupem padělku. Druhým důvodem, proč ostřílení motoristé dávají přednost litrovkám před čtyřlitrovými lahvemi, je jednoduchá ekonomika. I když je třeba měnit olej pravidelně, není ho ve výsledku zapotřebí tolik, aby se vyplatilo držet v domácích podmínkách čtyři litry. U litrového balení má motorista také větší přehled o stavu zásob, evidence lahví je snazší než přeměřování náplně ve velkém kanystru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě toho prodejci nabízejí obvykle k litrovým balením nejrůznější slevy a propagační akce, které mohou snížit cenu za litr. Láhev s objemem jednoho litru je považována za maloodběratelský sortiment. U větších balení obvykle slevové kampaně neprobíhají, producenti vnímají velká balení jako určená pro větší odběratele. S těmi mají uzavřeny smlouvy o odběrech, koncový zákazník na lepší cenu za velký kanystr nedosáhne.

Litrovka dává smysl i ekonomicky

Třetím důvodem pro výběr litrových nádob je komfort manipulace a snadné použití. Zvedat a nosit velký kanystr není nic příjemného, navíc je obtížné s velkým balením manipulovat nad napouštěcími otvory. Je komplikované naklápět velký kanystr v omezeném prostoru pod kapotou a strefovat se proudem kapaliny na správné místo. Velký kanystr navíc znesnadňuje nalévání tím, že při odtoku oleje z nádrže „lapá“ po vzduchu, proud není konzistentní a hrozí zbytečné ztráty maziva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Posledním důvodem jsou opět rozměry, ale v jiné rovině. Litrová láhev zabírá méně místa v autě a lze ji v kufru vozit v postranní přihrádce. Což dělá většina sportovně laděných řidičů, kteří jsou zvyklí kontrolovat stav hladiny a doplňovat chybějící olej i mimo garáž.  Navíc u velkých balení se člověk většinou neobejde bez trychtýře, to je další zbytečné zavazadlo v kufru, kdežto z litrového balené lze olej doplňovat napřímo.

Co vy, v jakém množství kupujete olej?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě ne vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění