Jaký univerzální signál dát řidiči jedoucímu za vámi, aby pochopil, že vás oslňuje? Instruktor autoškoly radí

Někteří řidiči zapomínají přepínat dálková světla a oslňují auta před sebou. Existují signály, jak se proti tomu ohradit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velmi často se stává, že jedno auto dojede v noci druhé, a řidič nepřepne dálková světla. To je jednak nepříjemné pro řidiče vpředu, ale také nebezpečné. Řidič prvního auta je oslněn, má omezen výhled, a po chvíli jízdy s takovýmto „zářičem“ ve zpětném zrcátku také značně unavený zrak. Hrozí nehoda. Existuje několik možností, jak dát najevo za jízdy řidiči, který oslňuje, že by měl dálková světla přepnout.

Silná světla z výroby. Nebo prostá bezohlednost

Někdy je možné, že auto za vámi má pouze hodně výkonné světlomety a řidič vás neoslňuje dálkovými světly. Nepříjemné také je, jedete-li v nízkém autě, například v nějakém sportovním voze a dojede vás vyšší SUV se silnými projektory. Pak je světlo ve zpětném zrcátku opravdu nepříjemné a nezbývá nic jiného, než zpomalit a nechat auto za sebou předjet. Jak dát najevo řidiči za sebou, který skutečně svítí dálkovými světly?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednou z možností je dát několikrát světelný signál, párkrát přepnout z dálkových na potkávací světla a zpět.  Pokud nejede žádné auto v protisměru, které byste tím oslepili, tak by vnímavější řidič za vámi měl pochopit, že dáváte signál jemu. Variantou je použít výstražné blinkry, ale tam hrozí, že to bude řidič za vámi vnímat jako varování před nebezpečím a neuvědomí si svou chybu.

Zpomalit neznamená vybrzdit, pozor na to!

Zkombinovat lze blikání předními světly i výstražnými blinkry, to je už hodně intenzivní a všimne si snad každý. Vyndejte ruku z okna ven a několikrát dejte viditelně prsty k palci a od sebe, „zamrkejte.“ Je to gesto, které zkušený řidič pochopí. Jde o univerzální signál týkající se světel, většinou si tak dávají řidič najevo, že nesvítí, ale kdo přemýšlí, tak zkontroluje svá světla a zareaguje na to. Všimne si, že jede na dálkové svícení a přepne na potkávací. 

Poslední možností je zpomalit a nechat auto přijet blíž k zadnímu nárazníku. Pozor! Nepleťte si to s vybrzďováním, je třeba jednat v rámci bezpečnosti. Nejde o to řidiče za sebou trestat či vychovávat, ale jak se přiblíží, uvidí na vašem autě jas svých světel a dojde mu, že jede na dálkové svícení a zareaguje. Pokud ne, pak je tady jediná šance, kterou už jsme zmínili. Zpomalit natolik, opět v rámci bezpečnosti, aby vás řidič auta za vámi předjel.

Máte zkušenosti s řidiči, kteří oslňují, a jak to řešíte?

Zdroj: Tomáš V. – instruktor autoškoly

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Izraelské zbraně proudí na Ukrajinu a mohou jí vyhrát válku. Izrael to dlouho odmítal, ale jeho postoj k Rusku změnila sama federace
Události247.cz
Události247.cz
Podvody na lidi tak jednoduché, že na ně vždy někdo naletí. Napálit se je přitom snadné a všechny úspory rázem zmizí v rukou podfukářů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Exorcismus má kořeny v dávné civilizaci. Už před stovkami let měli lidé důvod ke strachu, děly se strašlivé věci
adbz.cz
adbz.cz
Zápachu v troubě a mikrovlnce se dá snadno zbavit i bez chemie. Pomocníci čekají v kuchyni a stojí pár drobných