Řidiči neustále nastupují do auta a zapomínají na jednu důležitou věc. Za to dostávají pokutu a ohrožují nejen sami sebe

Je to desítky let starý systém, ale desítky let také perfektně funguje. Ignorovat ho znamená zbytečně riskovat.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Bezpečnost na silnicích by měla být prioritou každého řidiče. Bohužel však mnoho lidí při nastupování do vozidla zapomíná na důležitou věc, která může mít fatální následky. Je to absolutní základ. Žádní asistenti, žádné kamery, nic. Absolutní nutnost, znovu a jasně. Prostě povinnost. Před odjezdem je nezbytné zajistit, že jsou všichni cestující řádně připoutáni bezpečnostními pásy. Toto opatření není jen otázkou dodržování předpisů.

Nejde o to, jestli je to předpis. Zásadní je bezpečnost jízdy

Je hlavně zárukou bezpečného a ochráněného cestování. Bezpečnostní pásy jsou jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších prostředků, jež mohou řidiči a cestující použít ke snížení rizika zranění v případě dopravní nehody. Statistiky ukazují, že lidé, kteří používají bezpečnostní pásy, mají mnohem větší šanci přežít a minimalizovat zranění. Přesto však mnoho lidí toto základní bezpečnostní opatření ignoruje.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Zapnutí bezpečnostního pásu je pouze prvním krokem. Je stejně důležité zajistit, že je pás správně umístěn. Břišní kus pásu by měl být nahoře přes břicho a hrudní část by měla sedět nad středem ramene. Je také důležité pravidelně kontrolovat napnutí pásů během jízdy. Nedodržování tohoto základního bezpečnostního pravidla není jen v rozporu s předpisy, ale také ohrožuje životy všech osob ve vozidle.

Americký výzkum ukazuje, že auto plné asistentů je bezpečnější

Pokuty za nepoužití bezpečnostních pásů nejsou vysoké, ale mohou být doprovázeny přidáním trestných bodů na řidičský průkaz. To platí pro sousední Polsko, kde se řidiči notoricky nepoutají. Jízda bez bezpečnostního pásu je tam velkým problémem. A úřady i policie jsou bezradné. Může být udělena pokuta za přepravu cestujících bez bezpečnostních pásů, což může vést k ještě většímu počtu trestných bodů.

Jízdou bez pásů ohrožuje řidič sebe i ostatní uvnitř auta

Jak je tomu u nás? U nás body nehrozí, nepřidělují se. Jde o středně závažný přestupek, který vyjde na 2 500 Kč na místě anebo 5 000 Kč ve správním řízení. Bezpečnostní opatření, jako je použití bezpečnostních pásů, jsou základním kamenem bezpečného cestování. Měla by být dodržována za všech okolností. Bez pásu nefungují airbagy, naopak se stávají smrtícími. Pásy jsou prostě základ.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Je to to první, co by měl řidič po usednutí do auta udělat. Nic jiného, výjimky neexistují. Je to jasná posloupnost. Řidič sedne do auta, srovná si sedačku, pokud jde o cizí vůz. A ihned si zapne bezpečnostní pásy. Pak si srovná vnitřní a zpětné zrcátko, ta vnější (opět u cizího vozu), svůj má připraven. A teprve potom vyrazí. Cokoli jiného je porušení nejen pravidel, ale hlavně bezpečnostních předpisů.

Používáte v autě pásy?

Zdroj: BESIP
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články