Teď všichni řidiči pokládají ručník na palubní desku auta. Řeší celoživotní nepříjemný problém

Jak zabránit tomu, aby se materiály v autě neopotřebovávaly? Rychlé a levné řešení se dá najít mezi hygienickým prádlem.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Ať se nám to líbí, nebo ne, jedno je jisté. Automobil se používáním přirozeně opotřebovává a ztrácí na hodnotě. Každý řidič se snaží toto opotřebení minimalizovat a udržet svůj vůz v co nejlepším stavu. Nevím jak vy, ale já mezi tyto motoristy rozhodně patřím. Nejen co se týče laku nebo motoru, ale i interiéru. Jedním z triků, který se osvědčil zejména v jižní Evropě a postupně se stává populární i u nás, je pokládání ručníku na palubní desku.

Ručník v autě je skvělá pomůcka, nejde jen v létě o koupání

Viděl jsem to na dovolené, a když jsem se ptal místních, proč to dělají, zaujalo mě to a od té doby mám v autě ručník také. Tento jednoduchý a účinný patent dokáže ochránit interiér vozu před škodlivými účinky slunečního záření a vysokých teplot. V teplejších oblastech Evropy, jako je Itálie nebo Řecko, je tento trik běžně používán. Když jsem to viděl, původně jsem myslel, že mají lidi v autě ručník, protože se byli koupat u moře.

i

Ale když jsem narazil na stejný fenomén i tak daleko od pobřeží, že to nedávalo smysl, zjišťoval jsem, o co jde. V horkých letních dnech je palubní deska automobilu vystavena přímému slunečnímu záření, které ji může značně poškodit. Vysoké teploty způsobují, že materiál palubní desky tvrdne, smršťuje se a praská. Tento proces nejen zhoršuje vzhled interiéru, ale také zvyšuje náklady na případné opravy a výměny poškozených částí.

Jak na pravidelné a efektivní čištění klimatizace?

Pokládáním ručníku na palubní desku můžete těmto problémům předcházet. Ručník funguje jako ochranná bariéra, jež absorbuje část tepelné energie a zabraňuje přímému působení slunečních paprsků na materiál palubní desky. Jasně, jsou tady komerčně vyráběné a prodávané clony, proti těm asi nelze nic říct. Ale použití ručníku na palubní desku má i další výhody. Kromě ochrany před slunečním zářením a vysokými teplotami je tento trik také levnou alternativou k speciálním potahům, které jsou k dostání v obchodech s autodoplňky. Ty mohou být drahé.

Levné řešení, které má každý doma a snadno ho vypere

Naopak ručník, jejž máte pravděpodobně doma, může posloužit stejně dobře. Stačí ho jednoduše položit na palubní desku a váš vůz je chráněn. Navíc pokud má někdo víc aut a bohužel nemá na všechna garáž a parkuje venku, nákup by se prodražil. V některých zemích, jako je Rumunsko, se kromě ručníků používají i další materiály k ochraně interiéru vozidla před sluncem. Například karton nebo alobal se umísťuje přímo na čelní sklo, aby blokoval přímé sluneční záření. Tento trik je také velmi účinný a mnoho řidičů na něj nedá dopustit.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Každý z těchto patentů má svůj specifický účel a využití, ale všechny mají společný cíl – chránit interiér vozidla před poškozením způsobeným vysokými teplotami. Zde, zejména u alobalu, bych byl ale opatrný. S ohledem na bezpečnost a možnost samovznícení, pokud by třeba alobal odrážel ostré paprsky nepatřičným směrem. Kromě pokládání ručníku na palubní desku existují i další opatření, aby auto zůstalo chráněné před horkem.

Vždy je třeba dávat na první místo bezpečnost, pozor na požár

Když jsem tohle řešil s jinými řidiči, argumentovali, že jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů je parkování ve stínu. Pokud máte možnost zaparkovat své auto mimo přímé slunce, výrazně tím snížíte teplotu uvnitř vozu. Ano, to je fakt. Pokud má člověk stání nebo garáž. Venku ale hledat stín není vždy snadné. A druhá věc, pokud jde o stín pod stromem, jsou tady zase problémy s prachem, pylem a trusem ptáků. Tak si vyberte. Za mne je ručník lepší řešení. A pokud jsem zmiňoval na začátku článku to koupání, pozor na to.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Ručník je dobré mít u sebe, klidně právě pro možnost osvěžit se v letním horku v bazénu nebo v řece. Ale vlhký ručník do auta nepatří. Pokud použijete ručník, který máte permanentně ve voze, a osušíte se, nechte ho oschnout. Nedávejte ho do auta vlhký a nesušte ho tam. Vlhkost zbytečně přenesete do auta. A ať už se rozhodnete pro ručník, karton, alobal, nebo klidně clonu z obchodu, je to dobrý nápad. Je důležité, že tím chráníte svůj automobil a udržujete jeho interiér v co nejlepším stavu. 

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Je tohle dobrý nápad?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články