Nové nařízení se dotkne mnoha řidičů. Ten, kdo si nevymění SPZ, přijde o auto

Přijít o registrační značky na vašem autě není opravdu nic složitého. A když budete mít opravdu smolný den, policie to ještě ocení pokutou, případně rovnou přijdete o řidičák.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jakkoli se vám může formulace úvodního titulku tohoto článku jevit jako zbytečně přísná, ve skutečnosti popisuje situaci, do které se může dostat kdokoli z nás. A pokud bude mít opravdu „špatný den“ a narazí přitom na policejní kontrolu, může se mu stát, že bude muset ještě zaplatit pokutu a bude bez auta. Alespoň na nějaký čas. Přitom v drtivé většině případů v tom bude každý z nás zcela nevinně a bude se po právu ptát, proč jej „systém tak trestá“. Pojďme se na celou situaci podívat společně.

Zcela běžný den může skončit nepříjemnou kontrolou

A i ten špatný den může začít zcela obyčejně. Přijdete zkrátka ráno k autu, stojícímu v řadě, při pohledu zepředu nic nápadného, sednete za volant a vyjedete. Cesta ubíhá zcela v pořádku, snažíte se přes časový skluz jet v intencích zákona a neporušujete předpisy, brzdíte ukázkově na všech zpomaleních a padesátka v obcích je pro vás absolutní strop. A když se za vámi nečekaně objeví policejní Octavie, nevěnujete ji nijak zvláštní pozornost. I policie občas musí dojet z bodu A do bodu B, a vy navíc jedete zcela předpisově, tak co by mělo být.

Policejní varování pro všechny řidiče na českých silnicích: Nejen od zítra si dejte velký pozor

Jenže Octavie za vámi se za okamžik rozzáří jako vánoční stromeček, na kterém to hraje především modrou a červenou barvou. A na pomyslné špici, čili vrcholu stromečku navíc září nepřehlédnutelný nápis „STOP“. Dávající jasně najevo, co se od vás v nejbližších chvílích čeká a co opravdu, ale opravdu není radno ignorovat. Poslušně tedy zastavíte při nejbližší možné příležitosti, předložíte doklady a čekáte, co z policisty vypadne. Pochopitelně následuje ta nejobvyklejší otázka od každého policisty: „Víte, proč jsme vás zastavili, pane řidiči?“

V polích, mezi vesnicemi a bez auta? Je nám líto

Upřímně nevíte. „Vystupte si, prosím. A pojďte se na něco podívat“ Policista vás vede z zadní části vašeho vozu. Kde je vše během vteřiny jasné. Tam, kde by měla být registrační značka zůstala jen plastová podložka, a to ještě v tom lepším případě. Následuje vysvětlování, že vám musel spadnout někde po cestě, přičemž vy samozřejmě vůbec nevíte, jestli jste ji opravdu někde ztratili, nebo jste již bez ní odjížděli z parkoviště. Dostáváte se v tom okamžiku každopádně do nezáviděníhodné situace.

Policisté chtěli zastavit auto kvůli chybějící SPZ. Následovala scéna jako z akčního filmu

Jednak vám policista vaši teorii věřít může, ale také nemusí. Za svoji kariéru zažil nepochybně mnoho řidičů, co se sundáním RZ snažili znemožnit svoji identifikaci na radarech/kamerách a mají jednu ze značek zkrátka schovanou v garáži. Čím víc se budete př vysvětlování zamotávat do toho, jak to vlastně bylo, tím více se budete stávat pro policii nedůvěryhodnými. Pokud opravdu nevíte (a vy nevíte), pak je nejlepší zůstat u tvrzení, že někde po cestě musela spadnout, a nevíte kde a kdy. Tečka.

Doporučujeme respektovat zákaz, jakkoli to bude nepříjemné

Na každý pád, policie vám od tohoto okamžiku zakáže jízdu. 300 km od domova a kdesi v polích mezi Horní Lhotou a Zadní Třemošnou? To je nám ale opravdu líto. A doporučujeme rozhodnutí policie opravdu respektovat, jakkoli je v danou chvíli proklínáte do třetího kolena. Jednak vám hrozí pokuta 5 až 10 000 korun, především ale zákaz činosti na 6 až 12 měsíců. Za něco, co jste vůbec nezpůsobili? Je to opravdu extra přísné a v zásadě nespravedlivé, ale je to tak.

iZdroj fotografie: Policie ČR

A policie navíc pokutu vždy předává do správního řízení. V případě, že následně na úřadě obce s rozšířenou působností, kam si pro nové značky půjdete doložíte svědectvím kamaráda/kolegy, že značky na autě byly (fotografie v mobilu má v tom okamžiku cenu zlata), odejdete v nejčastěji s onou pokutou 5 tisíc korun. Pokud se ale budete snažit policii „převézt“ a s vozidlem (i přes udělený zákaz jízdy) pojedete, a chytne vás hlídka ještě jednou (opravdu vám to nepřejeme, ale není to výjimkou), máte opravdu problém.

Správní řízení bude s fotografií z mobilu jednodušší. A levnější

Jednak téměř s jistotou opravdu ve správním řízení o ten řidičák přijdete, jednak budete rádi, pokud se policisté dobře vyspali a neposoudí to jako trestný čin podle § 337 – v policejním žargonu oblíbenou „Mařenku“, neboli maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. To už by bylo té smůly bylo v jednom dni opravdu hodně. Ale stává se to a stalo se to, zdaleka ne jednou. Policie sama pochopitelně trošku tuší, že to tu a tam někdo zkusí. A občas si ráda počká. Že je v tom případě jakkoli příjemný den „v háji“, netřeba dodávat.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Závěrem tedy dovolte jednu opravdu dobrou radu: než vyjetedete, podívejte se na obě značky, jestli jsou na svém místě. Rychlé „cvaknutí“ telefonem také nikoho nezdrží, večer tu fotku můžete smáznout. Každá fotografie (i z telefonu) má v sobě tzv. EXIF data, kde je přesně uvedeno, kdy byla vyfocena, u mobilního telefonu často se souřadnicemi GPS. Jednoduché, prosté. Jako důkaz ideální, budete z obliga na úřadě a budete mít citelně jednodušší pozici i v případném jednání s policií.

Držíme vám každopádně palce, ať se této opravdu nemilé situace vyvarujete. A pokud s ní již máte nějakou zkušenost, budeme rádi za váš příspěvek do diskuse pod článkem, děkujeme!

Máte zkušenost s jízdou bez RZ?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články