Špatně parkují a odtahu se nebojí: Řidiči používají kelímek jako ochranu před zákonem. Tohle vážně funguje?

Parkovat „na Pražáka“ se nevyplácí, chvíle nepozornosti a auto je pryč. Vše vyřeší jen pokuta a úhrada odtahu, fígl nefunguje.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Tohle přijde ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Respektive kdy to nejméně potřebujete. Stal ose to i mě. Vyšel jsem před dům a auto, které jsem tam před chvílí zaparkoval, nikde. Hrůza, stres, panika, telefonování na policii. Dobrá zpráva je, když se člověk dozví, že auto nebylo ukradeno. Ta horší je, že bylo odtaženo. Otázkou samozřejmě je, kdy může strážník nařídit odtah vozidla. Policie ČR toto obvykle neřeší a věc deleguje. Kam?

Strážník může nechat auto odtáhnout, podle uvážení na místě

Právě na obecní či městskou policii. A zákon už roky mluví jasně, strážník obecní (městské) policie rozhodne o odstranění vozidla (o odtahu) tvoří-li vozidlo překážku na pozemní komunikaci v souladu s ustanovením § 45 zákona 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích: „Kdo způsobil překážku provozu na pozemních komunikacích, musí ji neprodleně odstranit; neučiní-li tak, odstraní ji na jeho náklad vlastník pozemní komunikace. … Je-li překážkou provozu na pozemní komunikaci vozidlo, rozhoduje o jeho odstranění policista nebo strážník obecní policie; vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele.“

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

V § 2 písm.ee) citovaného zákona je definována překážka provozu na pozemních komunikacích: „Překážka provozu na pozemních komunikacích je vše, co by mohlo ohrozit bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích, například náklad, materiál nebo jiné předměty, vozidlo ponechané na pozemní komunikaci nebo závady ve sjízdnosti pozemní komunikace.“ A to není všechno, strážník dále může nařídit odtah vozidla, které neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti, vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele.

Boreczech v Octavii chce školit a vyřizovat si účty, do vteřiny je u něj policie v BMW a role se otočí

O odtažení vozidla rozhoduje strážník na místě samém. Odtah jako takový pak probíhá podle vždy podobného scénáře. Součástí toho je fotodokumentace. Aby bylo zřejmé, že byl porušen zákon. A z pohledu odtahovky, aby byly důkazy, že auto bylo odtaženo bez poškození. Někdy motorista zaparkuje pod tlakem, nevidí potřebné místo a „musí“ jít něco řešit. Existují ale notoričtí porušovatelé zákona.

Kdo parkuje tam, kde nemá, může o auto (na čas) přijít

Ti spekulují a snaží se různými triky vyhnout pokutám za špatné parkování. A předejít odtahu. Jeden z těchto triků, který se šíří mezi motoristy, je použití kelímku s kávou na palubní desce. Předpokladem je, že toto odradí odtahové služby ze strachu způsobení škody v interiéru. Jde o spekulaci, že odtah způsobí škodu na interiéru automobilu vylitím kávy a služba to bude muset uhradit. Obecně se dá říct, že odtahy už nejsou takovým byznysem, jako dřív.  

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

I tak ale může být odtah nařízen, pokud vozidlo ohrožuje bezpečnost a plynulost provozu, například parkuje v křižovatce, na přechodu pro chodce nebo blokuje provoz tramvají. To už jsme si řekli. Ale představa, že kelímek s kávou na palubní desce odradí odtahové služby od odtažení vozidla? Teorie nemá reálný základ. Strážníci městské policie provádějí pouze vizuální kontrolu vozidla, aby zjistili, zda se v něm nenachází osoba nebo zvíře.

Kelímek za oknem není řešení, základem je neparkovat špatně

Tím to pro ně končí. Postavení kelímku s kávou pro ně není relevantní. Odtahové služby mají dobré právní krytí a pravděpodobnost, že by motorista uhájil rozlitý nápoj v interiéru, je velmi nízká. Auto se obvykle před odtahem fotí. Ale zvenku. Dokázat, že káva nebyla na čalounění či přístrojové desce už před zaparkováním, v zásadě nelze. Tohle jde za řidičem. Pojišťovny nepotvrzují žádné případy škod způsobených vylitým nápojem při odtahu. Je skutečně těžké prokázat, že interiér nebyl politý před odtahem.

Policii se nelíbilo, že jedna odtahovka pomáhá druhé a znemožnila jí jízdu

Naopak se dá tvrdit, že kelímek býl cílenou a účelovou nástrahou. Pokud řidiči chtějí vyzkoušet tento trik, měli by být připraveni na důsledky a zvážit, zda jim stojí za to riskovat poškozený, špinavý a mokrý interiér svého vozidla. Já ho rozhodně nedoporučuji. Jinou věcí samozřejmě je, pokud dojde k zevnímu poškození auta. Může se stát, že auto je při odtahu odřeno, že dojde třeba k odtržení nějakého plastu.

i

Pak je zapotřebí toto před převzetím auta u odtahové služby reklamovat. Vše nafotit, a dokázat, třeba svědectvím, že auto bylo před odtahem v pořádku. Tak je potom situace jiná a odtahová služba má povinnost věc vyřešit a nahradit. Ale dohadovat se u ostrahy odtahového parkoviště, že „ta káva na sedadle před odtahem nebyla“ je absolutním nesmyslem.

Myslíte, že tohle vážně funguje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články