Zkušení řidiči šetří tisíce a kupují tablety do myčky. Překvapivě ne kvůli mytí, jde o něco jiného

Chcete ušetřit za drahou náplň do ostřikovače a nechcete se vzdát čistého skla? Do nádrže můžete nalít směs, kterou si vyrobíte sami doma.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Celoroční provozování auta je v našich podmínkách rozděleno na sezonní cykly. Ať chceme nebo ne, vzhledem ke střídání ročních období je třeba auto připravovat zejména na zimní a na letní čas. V zimních měsících musíme nazout zimní pneumatiky, a také nemrznoucích náplní. V létě je možné používat v autech kapaliny na bázi vody, nehrozí zamrznutí, destrukce a praskání trubek. Toho využívají protřelí řidiči a namísto drahých chemických prostředků používají přípravky, které si vyrobí sami doma.

Pyl, bahno, špína. Jak je levně odstranit?

Rozdělit roční období podle toho, kde je auto nejvíce špinavé, asi nejde. V zimě je bláto, sníh a břečka, na jaře a v létě pyl, špína po dešti, hmyz, to si jeden nevybere. Nejde jen o tajemný prach, který pokryje všechna auta a o kterém si spousta lidí myslí, že je to písek ze Sahary. Spotřeba kapaliny do ostřikovačů roste a vychytralí provozovatelé automobilů spekulují, jak na této tekutině ušetřit.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Vzít kýbl vody a v něm naředit dávku prostředku na mytí nádobí, jak je někdy obvyklé, není vhodné řešení. Ani bezpečné, hrozí poškození auta. Problém Jaru, Cifu, Cilitu a kdovíčeho ještě je, že při víření a proudění přes čerpadla a kroucené hadičky vytváří velké množství pěny. To je sice paráda, pokud chcete umývat nádoby anebo prezentovat super slogan do reklamního klipu. To, že „díky bohaté pěně mnohem lépe myje“ může v autě způsobit nevratné škody. Vzniklá pěna mate čidla detekující nedostatek kapaliny v nádrži.

Pěna se hodí na nádobí, ne na auto

Přílišné množství vzduchu v pěně pro použití v ostřikovačích auta vadí, a to ze dvou důvodů. Za prvé, pěna namísto kapaliny může poškodit čerpadla ostřikovačů ty jsou uzpůsobené na její čerpání. A také čidla hlásí nedostatečný stav ostřikovací kapaliny, díky tomu, že je napěněná. V neposlední řadě je třeba vědět, že pěna nemyje autosklo tak dobře, jak samotná kapalina, kterou stěrač nanese lépe do všech míst.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Myčka nádobí je jedním z nejnáročnějších a nejsložitějších přístrojů v dnešní kuchyni. Vyžaduje speciální sůl s častým doplňováním, při nevhodné tvrdosti vody také změkčovat. A samozřejmě ty správné tablety. Ty podléhají poměrně přísným podmínkám pro skladování. Ve vlhku tvrdou, drolí se, ale nerozpouštějí, nebo nevypadávají s aplikačních přihrádek do myšího prostoru k nádobí. Mají omezenou expirační dobu, i ty balené do samostatných plastových kapslí, které se rozpustí při mytí, absorbují okolní vlhkost a kazí se.

Domácí chemie ušetří desetinásobek, při správném postupu

Tablety do myčka po expiraci jsou jako prošlé prodávané na trhu za velmi příznivé ceny, leckdy i se slevou 70%. Kupují je řidiči aut a používají pro výrobu domácích čistících roztoků do ostřikovače auta. Postup je jednoduchý, domácí kutil vezme tabletu a rozpustí ji zhruba v pěti litrech vlažné či teplé vody. Vyšší teplota napomáhá snazšímu rozpuštění. Obsah celého kýble řádně promíchá, zejména u již ztvrdlých tablet, aby většímu kusy zbytků neucpal vedení kapaliny v autě. Pak směs nalije do nádrže ostřikovače.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud domácímu chemikovi zbyde roztok, celých 5 litrů se nevejde na jedno nalití do nádrže, tak ho uchová přelitím do prázdné PET lahve s uzávěrem. Když během ježdění směs spotřebuje a vystříká, po opětovném pečlivém promíchání ji ze zásob v PETce doplní. Průměrná cena nejlevnější letní kapaliny 40 Kč za 5 litrů a levné tablety stojí (před slevou) zhruba 4 Kč za jeden kus. Úspora celého procesu je zřejmá, řidič ušetří desetinásobek.

Co používáte vy, kupujete klasickou směs na pumpě?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bez Západu by Rusko bylo bez moderních zbraní, samo je totiž vyrobit neumí. Užívá techniku Francie, Německa i dalších zemí
Události247.cz
Události247.cz
Taxík levnější než jízda autobusem: Důchodci nemají ani ponětí, že jim stát poskytne dopravu kamkoliv za pár korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejděsivější místo na planetě: Přístup sem má jen pár lidí, běžný člověk by téměř s jistotou zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Psi, které je téměř nemožné vychovat: Některá plemena pro poslušnost nemají předpoklady, mnoho lidí to před koupí neví