Ostřílení řidiči si sypou na sedačky v autě jedlou sodu. Má to jasný smysl a kupodivu vážně užitečný

Svět pečení a motorismu si nebyl nikdy blíž. Prášek do pečiva pro kypření, ale také pomůcka pro čištění, eliminaci zápachu nebo neutralizace kyseliny.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Babské rady a triky prověřené životem a praxí nejde mohou na první pohled vypadat nelogicky. Obvykle se ze všech sil a všemi prostředky řidič snaží dostat z čalounění sedaček veškerý prach a nečistoty, tak proč tam naopak ještě přisypávat sodu? Skutečně jde o správný postup, který pomáhá, s jednoznačným a uspokojivým výsledkem.

Prášek do pečiva, ale také chemikálie na čištění

Chemický vzorec jedné sody je NaHCO3 a název je hydrogenuhličitan sodný. Jde o prášek rozpustný ve vodě, vzniklý roztok má zásadité pH. Mimo pohlcování pachů a čištění lze jednou sodu použít k neutralizaci poleptání kyselinou. To je dobré si zapamatovat, je to praktické pro řidiče, kteří pracují doma s chemikáliemi. Třeba při renovaci vybité autobaterie.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Takže o co jde? Ne každý řidič má čas nebo peníze na to, aby jezdil do chemické myčky nebo svěřoval svůj automobil profesionálům na ruční čistění interiérů. Co ale dělat, když je v autě cítit nepříjemný zápach? Soda může pomoci, jde o velice levnou možnost, pytlík sody vyjde na pár korun. Řidič tak ušetří peníze, čas a energii.

Vysypat, počkat, vyluxovat. A je hotovo!

Jak odstranit z auta nepříjemný zápach? Pokud má řidič pocit, že to v jeho autě nepříjemné zapáchá, pak by měl použít jedlou sodu. Vezme se pytlík, otevře se a jeho obsah se vysype na sedadlo. Pak je nutné počkat, stačit by mělo odhadem asi 10 minut. Po uplynutí této doby nastoupí do práce vysavač.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Ideálním pomocníkem je ruční kompaktní přístroj, ne velký domácí lux s hadicí. Sodu je nutné ze sedačky pečlivě a dokonale vysát. Společně se sodou zmizí ze sedaček i nepříjemný zápach, sodový prášek odpudivé aroma absorbuje. Výsledek by měl být patrný okamžitě, další chemické čištění už by nemělo být zapotřebí.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Znáte nějaké další využití jedlé sody?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články