Proč se vozí plátky vysušených citrusů a pomerančů v interiéru auta

Šťáva z citronu či pomeranče může poškodit interiér auta. Co dělat, když chtějí motoristé tropické ovoce využívat?

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Zkušení motoristé sebou v autě vozí tropické ovoce, o tom jsme psali už v jednom ze starších článků. Důvodů může být několik, například že citrón funguje jako osvěžení na dlouhé cestě, jakýsi přírodní životabudič. Nebo že šťávu z citrusových plodů lze využít například jako čistič.

Agresivní tekutiny mohou poškodit čalounění a kovy

Anebo že rozříznutý pomeranč funguje jako renovátor předních světel. Domněnky, že by plody tropického ovoce bylo možné používat jako osvěžovač vzduchu, byly zamítnuty. V neporušeném stavu nejsou moc cítit. Po rozříznutí z nich odkapává šťáva, která je agresivní a může poškodit materiály, na kterých ulpí.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

V ohrožení je zejména čalounění a také kovové prvky. Je zde ale výjimka. Inspirací pro řidiče, kteří chtějí interiér automobilu osvěžit přirozeným, přírodním ovocným aromatem, bez rizika poškození, jsou vánoční svátky. Totiž ovoce, které je upraveno a zbaveno tekutin a vlhkosti, může fungovat jako osvěžovač vzduchu, ale neohrozí čalounění potřísněním agresivními kapkami.

Zbavení vlhkosti eliminuje riziko potřísnění, vůně zůstává

Co tedy dělat? Dlouhá desetiletí, možná i staletí, připravují lidé jako vánoční ozdoby plátky sušeného ovoce. A to je přesně ten způsob, jak citrusy, a nejenom ty, zbavit šťávy. Existuje několik možností, jak ovoce vysušit. Jeden je typický tím, že se ovoce nakrájí na plátky, pak je proces rychlejší. V jiném jsou ovocné plody zachovány v celku, ale jsou naříznuty tak, aby mohla vlhkost unikat a plod vysychat.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Po vysušení pak jen stačí plod navléci na vlasec či provázek a zavěsit v interiéru. Výhodou je variabilita a možnosti kombinace. Je velmi snadné spojit v jeden aromatický závěs několik různých druhů ovoce, popřípadě je doplnit kořením, tradičně může jít o badyán či skořici.

Jaký osvěžovač vzduchu používáte v autě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články