Řidiči si musí řidičský průkaz vyměnit do 19. ledna. Jediný den zpoždění bude znamenat vysokou pokutu

Kdo má starý řidičský průkaz, má zaděláno na problém. U sousedů 14 dnů k dobru, česká policie bude nekompromisní už od prvního ledna.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě
                   

Změny v rámci dopravy, provozu, předpisů a legislativy s tím vším související obvykle vstupují v platnost s přelomem roku. Motoristé, ale i chodci pak musí vědět, co je po silvestrovské noci čeká v provozu za novinky. Změny pravidel k prvnímu lednu jsou pak obvyklé nejenom u nás, ale i jinde v Evropě, Německo není výjimkou. Pro řidiče v této zemi za naší západní státní hranicí začíná rok 2024 důležitou změnou týkající se řidičských průkazů.

Špatné datum a problém je tady. A s ním i zbytečná pokuta

Mnoho řidičů, kteří jsou narozeni v období mezi lety 1965 a 1970, bude muset vyměnit své stávající růžové nebo šedé řidičské průkazy za nové. Tato výměna je povinná a platná do 19. ledna 2024. Mluvíme o Německu, takže „pořádek musí být“, a pokud je povinnost datována k 19. lednu, tak to znamená, že 20. ledna už je pozdě. Co tato výměna znamená pro řidiče? Staré papírové řidičské průkazy budou nahrazeny novými.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Nové doklady budou mít formát kreditní karty. Tato změna přináší několik důležitých souvislostí. Nové řidičské průkazy budou platné pouze po dobu 15 let. To znamená, že řidiči budou muset pravidelně obnovovat své průkazy a sledovat, že jsou stále platné. Za výměnu starého řidičského průkazu za nový ve formátu kreditní karty zaplatí řidiči v přepočtu 600 Kč. Každý, kdo bude mít po 19. lednu 2024 stále starý řidičský průkaz, bude vystaven pokutě ve výši 250 Kč po přepočtu z eur.

Česká policie utrácí peníze daňových poplatníků. Baví se tím, za co běžné řidiče bez milosti pokutuje

Nové řidičské průkazy ve formátu kreditní karty budou obsahovat aktualizované informace a zabezpečení, což má přispět k bezpečnosti a ochraně proti padělání. Je důležité, aby řidiči v Německu byli informováni o této povinné výměně a zajistili si, že budou mít své nové řidičské průkazy v platnosti do stanoveného termínu. Každý, kdo cestuje po německých silnicích, by měl být obezřetný a dodržovat tuto novou pravidelnost.

Do konce roku výměna 200 tisíc řidičáků? Nestihne se to!

Další změny v oblasti řidičských průkazů pak přijdou obratem, na začátku roku 2024. Týkat se budou řidičů narozených po roce 1971 a těch, kteří získali řidičské oprávnění před rokem 1999. Tyto změny zahrnují hmotnostní limity pro vozidla používaná začínajícími řidiči a další testy pro starší řidiče. Jak je to u nás? V našich podmínkách je zapotřebí, aby si do konce tohoto roku vyměnili řidiči platné řidičské průkazy také.

iZdroj fotografie: Ministerstvo vnitra, Pixabay, koláž abcMedia

U nás se zdá mají řidiči, kteří na výměnu nemysleli, zaděláno na problém. Je jich totiž příliš mnoho. Má jich být v tuto chvíli asi 220 tisíc. A je zřejmé, že se to pravděpodobně nestihne. Ne pokud dosud to šlo tempem asi 65 tisíc lidí za měsíc. Bez výjimky platí povinnost řídit vozidlo s platným řidičským průkazem, výjimky nejsou. Provinilce s neplatnými řidičáky po novém roce čeká pokuta 2 000 Kč.

Kdy vám vyprší platnost průkazu?

Zdroj: GOV.CZ
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články